9 czerwca 2020

Opłaty za autostradę – nowelizacja przepisów

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o drogach publicznych reguluje kwestię poboru opłat, który będzie realizowany za pomocą pozycjonowania satelitarnego (a nie na podstawie systemu radiowego jak to miało miejsce do tej pory), do uiszczenia opłaty będzie można wykorzystać darmową aplikację mobilną, która ma ułatwić to zadanie.

Nowelizacja, o której mowa była wcześniej już odrzucona ze względu na wątpliwości związane z brakiem konsultacji z zainteresowanymi środowiskami oraz z uwagi na nadmierną inwigilację związaną z jej wprowadzeniem. Uchwała Senatu odrzucająca nowelizację została jednak przegłosowana i oczekuje na podpis Prezydenta.

Podstawowym celem zaproponowanej zmiany jest gwarancja nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Ustawa ma za zadanie umożliwić płynne przejście z jednego systemu poboru w drugi.

Nowelizacja przewiduje, że poborem opłaty elektronicznej i za autostrady będzie się zajmował szef Krajowej Administracji Skarbowej, który przejmie to zadanie od Generalnego Inspektora Transportu Drogowego. Cel to skonsolidowanie zadań administracji dotyczących poboru danin i opłat. System poboru miałby być oparty o technologię pozycjonowania satelitarnego, a nie jak to jest obecnie, o system radiowy.

Co ważne wprowadzone zmiany mają umożliwić korzystającym z dróg publicznych możliwość wyboru urządzeń służących do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemu poboru opłat. Nowelizacja ta ma również zagwarantować możliwość wykorzystania bezpłatnej aplikacji mobilnej do uiszczania opłaty elektronicznej.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

5 czerwca 2020

Masz oczko wodne czy basen? - Uważaj na nowe prawo pierwokupu!

Uruchomienie od lipca programu Moja woda, ochrzczonego za sprawą słów Andrzeja Dudy mianem programu dopłat do oczek wodnych, ma na celu ograniczenie skutków oraz występowania suszy w Polsce. Niewiele z nas jednak wie, że skorzystanie z tej dopłaty niesie za sobą pewien niedogodny haczyk.

zobacz materiał »
3 czerwca 2020

Nie będzie nieklasyfikowanych uczniów?

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kwarantanna w wielkim stopniu odbiła się na uczniach, którzy musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości związanej ze zdalną nauką. W związku z tym zaapelował on o promocję wszystkich uczniów do następnej klasy.

zobacz materiał »
29 maja 2020

Naruszone prawo do obrony? – Tarcza 4.0

Skierowana do komisji finansów czwarta tarcza antykryzysowa zmienia kodeks postępowania karnego. Jeśli tarcza zostanie przyjęta w obecnym kształcie, sąd będzie mógł w sposób zdalny połączyć się z podejrzanym, co do którego prokuratura wystąpiła o pozbawienie wolności.

zobacz materiał »
28 maja 2020

Laptopy z projektu "Zdalna Szkoła" trafiły do powiatowych szkół średnich

Sprzęt do edukacji zdalnej został przekazany najbardziej potrzebującym uczniom.

zobacz materiał »
27 maja 2020

Samowola budowlana w 2020 roku – nowe przepisy

Jeśli w 2020 roku planujesz postawić na swojej posesji garaż lub dobudować pomieszczenie gospodarcze bądź dopiero planujesz wybudowanie domu na niedawno zakupionej nieruchomości, w pierwszej kolejności zadbać musisz o niezbędne formalności. W przeciwnym przypadku organy administracyjne uznają Twój budynek za tzw. samowolę budowlaną, a w związku z tym musisz liczyć się z dotkliwą karą.

zobacz materiał »