15 czerwca 2020

Rozszerzenie uprawnień dla kierowców kat. B

Projekt nowej ustawy pozwolić może na rozszerzenie uprawnień kierowców z prawem jazdy na kategorie B. Ma to pozwolić kierowcom na prowadzenie samochodów o większej masie. Z pewnością wprowadzenie takich regulacji pozwoli na znaczne ułatwienie pracy w transporcie.

W omawianym projekcie resort infrastruktury proponuje, by kierowcy posiadający amatorskie prawo jazdy kategorii B uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t do 4,25 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg. (Wymagane byłoby zasilanie tych aut paliwami alternatywnymi).
Uzyskanie nowego przywileju prowadzenia cięższych aut (np. dostawczych w wersji elektrycznej lub z instalacją na gaz ziemny CNG) otrzymałyby osoby, które mają prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 2 lat.

Wprowadzenie planowanych zmian w życie zostało ustalone na pierwszą połowę 2021 roku. Omawiane uprawnienie do kierowania tego rodzaju pojazdami otrzyma każda osoba spełniająca warunki określone w przepisach ustawy. Nie będzie tu konieczności wykonywania dodatkowych czynności, by przywilej ten uzyskać.

WAŻNE

Jeżeli przepis wejdzie w życie, oznacza to, że jest wprowadzany przez dany kraj Unii i tylko na jego terytorium. Dlatego też pozostałe kraje nie mają obowiązku uznawania takiego uprawnienia!

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

14 czerwca 2020

Kupujesz samochód używany? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o rękojmie!

Nie da się ukryć, że kupując samochód z drugiej ręki, można czuć bezradność w obliczu wad, które najczęściej wychodzą na jaw po przeglądzie technicznym. Warto pamiętać, że nowy nabywca wcale nie jest pozbawiony ochrony prawnej w tej dziedzinie, która pomaga wyegzekwować od sprzedającego rekompensatę lub pozwala nawet na odstąpienie od umowy. Taką ochroną jest właśnie tytułowa rękojmia.

zobacz materiał »
10 czerwca 2020

"Ciąża plus" już od 1 lipca!

Ustawa nazywana „Ciąża plus” ma wejść w życie 1 lipca 2020 r. Przyznaje kobietom w ciąży prawo bezpłatnego dostępu do leków. Dostęp do bezpłatnych leków będzie przysługiwał kobietom przez cały okres ciąży (objęcie omawianym uprawnieniem kobiet w okresie połogu zostało odrzucone przez sejm)

zobacz materiał »
9 czerwca 2020

Opłaty za autostradę – nowelizacja przepisów

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o drogach publicznych reguluje kwestię poboru opłat, który będzie realizowany za pomocą pozycjonowania satelitarnego (a nie na podstawie systemu radiowego jak to miało miejsce do tej pory), do uiszczenia opłaty będzie można wykorzystać darmową aplikację mobilną, która ma ułatwić to zadanie.

zobacz materiał »
5 czerwca 2020

Masz oczko wodne czy basen? - Uważaj na nowe prawo pierwokupu!

Uruchomienie od lipca programu Moja woda, ochrzczonego za sprawą słów Andrzeja Dudy mianem programu dopłat do oczek wodnych, ma na celu ograniczenie skutków oraz występowania suszy w Polsce. Niewiele z nas jednak wie, że skorzystanie z tej dopłaty niesie za sobą pewien niedogodny haczyk.

zobacz materiał »
3 czerwca 2020

Nie będzie nieklasyfikowanych uczniów?

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka kwarantanna w wielkim stopniu odbiła się na uczniach, którzy musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości związanej ze zdalną nauką. W związku z tym zaapelował on o promocję wszystkich uczniów do następnej klasy.

zobacz materiał »