22 czerwca 2020

Kolejne zmiany dla kierowców już w sejmie

19 czerwca odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w sejmie. Zapowiedziano zdecydowanie więcej zmian dla kierowców, niż początkowo zakładano. Między innymi czasowego wyrejestrowania aut osobowych, czy uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów.

E- Prawo jazdy – czyli koniec z obowiązkiem wożenia ze sobą tego dokumentu i okazywania go podczas kontroli (na terytorium Polski). Wszelkie dane i uprawnienia w nim zawarte mają być sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców. W planach jest także udostępnienie aplikacji mobilnej pozwalającej na wgląd we własne dane (np. Dotyczące własnego prawa jazdy).

Stare tablice rejestracyjne będzie można zachować – Omawiany projekt zakłada również możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu.

Stary dowód rejestracyjny może zostać – Wymiana dowodu rejestracyjnego będzie opcjonalna, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

Rejestracja w miejscu zamieszkania-nowe przepisy mają pozwolić na rejestrację auta w miejscu stałego lub czasowego miejsca zamieszkania.

Karta Pojazdu i naklejki kontrolne – Po pierwsze mniejsza liczba dokumentów i opłat związanych z rejestracją auta. Po drugie zniesiony zostanie obowiązek wydawania karty pojazdu (będzie znajdowała się w chmurze). Po trzecie zniesienie obowiązku nalepki kontrolnej i naklejania jej na szybę.

Dealer samochodowy z większymi uprawnieniami-salon sprzedaży będzie miał możliwość rejestracji nowego pojazdu w imieniu klienta on-line.

Łatwiejsze wywożenie pojazdów z kraju – Przy czasowym wywożeniu pojazdu za granice Polski, kierowca nie będzie musiał składać wniosku o czasowe wyrejestrowanie auta. W sytuacji, gdy od ostatniej rejestracji nie wystąpiła zmiana własności, to nie będzie obowiązywać przedkładanie do rejestracji dowodu własności pojazdu. Ma to na celu eliminacje tzw. Martwych dusz w Centrum Ewidencji Pojazdów.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

19 czerwca 2020

Sytuacja epidemiologiczna na terenie województwa podkarpackiego

Jak rozwija się epidemia COVID-19 w województwie podkarpackim? Ile przypadków? (STAN NA 19.06, godz. 11:00)

zobacz materiał »
19 czerwca 2020

Bon turystyczny trafił do sejmu! - Szczegóły!

Skierowany do Sejmu projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym przysługiwać będzie jako świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością będzie to bon o kwocie 1000 zł.

zobacz materiał »
18 czerwca 2020

Zdalne lekcje po wakacjach?

Jeżeli sytuacja związana z epidemią będzie tego wymagała, czekać nas będzie powrót do nauki zdalnej od września. Najprawdopodobniej obowiązkowe będzie prowadzenie zajęć internetowych odpowiadających stacjonarnemu planowi lekcji.

zobacz materiał »
15 czerwca 2020

Rozszerzenie uprawnień dla kierowców kat. B

Projekt nowej ustawy pozwolić może na rozszerzenie uprawnień kierowców z prawem jazdy na kategorie B. Ma to pozwolić kierowcom na prowadzenie samochodów o większej masie. Z pewnością wprowadzenie takich regulacji pozwoli na znaczne ułatwienie pracy w transporcie.

zobacz materiał »
14 czerwca 2020

Kupujesz samochód używany? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o rękojmie!

Nie da się ukryć, że kupując samochód z drugiej ręki, można czuć bezradność w obliczu wad, które najczęściej wychodzą na jaw po przeglądzie technicznym. Warto pamiętać, że nowy nabywca wcale nie jest pozbawiony ochrony prawnej w tej dziedzinie, która pomaga wyegzekwować od sprzedającego rekompensatę lub pozwala nawet na odstąpienie od umowy. Taką ochroną jest właśnie tytułowa rękojmia.

zobacz materiał »