8 lipca 2020

II tura wyborów – Niektórzy wejdą bez kolejki!

II tura wyborów prezydenckich - ważne terminy. Do kiedy wyborcy ...

Już 12 Lipca odbędzie się druga tura wyborów. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że wybory są w pełni bezpieczne, a żeby dodatkowo zminimalizować ryzyko zakażeń i ułatwić spełnienie obywatelskiego obowiązku, zaproponowane zostały propozycje, by niektórzy mogli wejść do sztabów poza kolejką.

Kto wejdzie bez kolejki?

Wiceminister zdrowia pragnie by osoby, dla których oczekiwanie w niejednokrotnie długich kolejkach zwłaszcza przy słonecznej pogodzie było mniej uciążliwe, miały możliwość oddania głosu poza kolejnością.
Osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dziećmi do trzeciego roku życia czy też osoby z niepełnosprawnością nie będą musiały zatem czekać w kolejce.

Wyraził również nadzieje, że takie działanie przełoży się na jeszcze większą frekwencję. Omawiane zmiany mają zostać zapisane w rozporządzeniu wydawanym do ustawy o wyborach prezydenckich w 2020 r.

Kto tego dopilnuje?

Wiceszef MZ stwierdził, że za organizację pracy w danym lokalu wyborczym odpowiada obwodowa komisja wyborcza. Biorąc jednak pod uwagę, że komisja nie może opuszczać lokalu wyborczego, odnosi się do podstawowych zasad kultury t.j przepuszczanie kobiet w ciąży czy osób starszych w kolejkach, które uważa za oczywiste.

Rozporządzenie to traktuje o tym, jak w sposób bezpieczy i zgodny z wymogami sanitarnymi zorganizować wybory. Zatem sankcji nie będzie. Uważa, że to, co powinno być dla wszystkich oczywiste, będzie zapisane w przepisach.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 czerwca 2020

Zasady BEZPIECZEŃSTWA epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich

Wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich.

zobacz materiał »
23 czerwca 2020

Stan ostrzegawczy Jarosław - SAN

Wysoki stan wody w Sanie w Jarosławiu. Poziom wody to 450 cm.

zobacz materiał »
30 maja 2020

Ewakuacja w Starej Ujeżdżalni.


Zadymienie na parkingu w strefie niebieskiej

zobacz materiał »
10 kwietnia 2020

Życzenia Wielkanocne Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha

Życzenia Wielkanocne Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha

zobacz materiał »
28 marca 2020

Tej nocy pośpimy krócej

Dzisiaj w nocy z godziny 2:00 na 3:00 - zmiana czasu z zimowego na letni. 

zobacz materiał »