9 lipca 2020

Dwa miesiące urlopu na dziecko dla ojców

Urlop tacierzyński a urlop ojcowski - jakie różnice? - Poradnik ...Unia Europejska walcząc o prawa ojców oraz kobiet na rynku pracy wymaga dostosowania się Polski do swoich dyrektyw. Polska jako kraj członkowski musi wdrożyć do sierpnia 2022 r. W związku z nią każdy z rodziców będzie mieć prawo do osobnego urlopu rodzicielskiego w wymiarze do dwóch miesięcy. Co ważne Ojciec nie będzie mógł oddać swojej części urlopu matce dziecka.

Na tę chwilę mamy na ogół wykorzystują całą część urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Urlop macierzyński trwa do 20 tygodni, rodzicielski do 32 tygodni. Co w praktyce daje nam roczny urlop, który polskie mamy poświęcają swojemu nowo narodzonemu dziecku.

Zróżnicowana sytuacja kobiet i mężczyzn na rynku pracy najmocniej odczuwają rodzice oraz osoby, na których barkach spoczywają inne obowiązki opiekuńcze. Co za tym idzie ze względu na pełnienie obowiązków opiekuńczych, kobiety dużo częściej pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Taka sytuacja zawodowa kobiet wpływa na zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć, narastające podczas życia zawodowego, i prowadzące do różnic w wysokościach emerytur, a także wyższym ryzykiem ubóstwa i wykluczenia społecznego wśród kobiet, w szczególności tych w starszym wieku.

Wyżej opisana sytuacja stała się najważniejszy powodem, dla którego UE postanowiła wprowadzić nową dyrektywę. Oznacza to, że matki nie będą mogły skorzystać z okresu opieki przysługującego ojcom, jak obecnie. Resort pracy przychyla się ku rozwiązaniu, które rozdzieli z całości przysługujących rodzicom urlopów część wyłącznie dla ojców. Dzięki temu zyskają oni dwa miesiące na opiekę nad dzieckiem, zaś kobiety dzięki temu dostaną możliwość na realizowanie się zawodowo.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

5 lipca 2020

Krwiobus wraca po przerwie!

Po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, doczekaliśmy się kontynuacji współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Już w najbliższy wtorek tj. 7 lipca zapraszamy do mobilnego punktu poboru krwi na rynku (od strony studni). Krwiobus będzie dostępny w godz. 9.00-12.00.

zobacz materiał »
2 lipca 2020

Kwarantanna na nowych zasadach

Dwutygodniowa kwarantanna idzie w zapomnienie. Ma ona trwać do 24 godzin od momentu wprowadzenia ujemnego testu na koronawirusa do systemu teleinformatycznego przez laboratorium wykonujące badanie. Nie może jednak skoczyć się szybciej niż do 7 dni od potencjalnego zarażenia.

zobacz materiał »
30 czerwca 2020

POLICYJNA MAPA WYPADKÓW DROGOWYCH 2020

Opublikowana w ubiegłym roku mapa wypadków drogowych ze względu na bardzo pozytywny odbiór doczekała się swojej kontynuacji.W tym roku została dodana możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

zobacz materiał »
29 czerwca 2020

Nawet 500 zł mandatu za śmieci!

Spory odsetek polaków wymiguje się od obowiązku płacenia opłat za wywóz śmieci. Obecnie czują się oni bezkarni, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już pracuje nad zmianą przepisów. Poniżej część opracowywanych założeń.

zobacz materiał »
25 czerwca 2020

To już pewne! - Dzieci wrócą do szkół we Wrześniu


Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś, że od września dzieci oraz młodzież wrócą do szkół a studenci z początkiem października na uczelnie. Dodał, że to już pewna decyzja a Polsce nie grozi ponowne zamknięcie gospodarki spowodowanej koronawirusem.

zobacz materiał »