21 lipca 2020

Plan czasowego zniesienia zakazu handlu w niedziele?

Niedziele handlowe 2020. Czy 26 lipca wypada niedziela handlowa?

Projekt ustawy przygotowany przez pracodawców ma zostać rozpatrzony jeszcze w tym tygodniu przez Radę Dialogu Społecznego. Proponowane zmiany związane są z pojawieniem się koronawirusa. Zakłada on powrót do funkcjonowania sklepów sprzed zakazu niedzielnego handlu.


Zgodnie z założeniami zakaz handlu w niedziele miałby zostać zniesiony jedynie czasowo tj. w czasie epidemii koronawirusa i trwać miałby do 180 dni po jego odwołaniu. Oczywiście niedziele, w które jednocześnie przypada święto, zakaz wciąż by obowiązywał.

Dokument w tej kwestii wpłynął do Rady Dialogu Społecznego skupiającej pracodawców, związkowców oraz stronę rządową. Jak twierdzą pracodawcy "Zawieszenie zakazu handlu w niedziele przede wszystkim spowoduje ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów, ponieważ zakupy rozłożą się na 7 dni w tygodniu"

Co ważne mimo zawieszenia zakazu handlu, pracownicy będą mieć zagwarantowane dwie wolne niedziele w miesiącu. Regulacja ta ma dotyczyć osób pracujących na umowę o pracę oraz zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych.

Jak w większości tego typu przypadków znaleźli się zarówno zwolennicy takich regulacji, jak i przeciwnicy. Związkowcy z "Solidarności" nie popierają tej inicjatywy, twierdząc, że "NSZZ Solidarność pod żadnym pozorem nie zamierza uczestniczyć w pracach nad liberalizacją ustawy (...) i nie poprze jakichkolwiek działań zmierzających do zmiany przepisów na niekorzyść pracowników".

OPZZ odnosi się do sprawy w sposób bardziej przychylny, jednak uważa, że należy uwzględnić tu pewne warunki. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwraca uwagę na to, dlaczego pomysł wprowadzenia obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu tylko i wyłącznie dla pracowników handlu, dlaczego nie odnieść ich do innych branż?


Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

20 lipca 2020

Pułapka w bonie turystycznym!

Uważajcie na pułapkę czającą się w ustawie wprowadzającej Polski Bon Turystyczny. Urzędnicy sprawdzą, czy rodzice mieli prawo do dodatkowych pieniędzy na wakacje. Jeżeli zostaną wykazane nieprawidłowości, a rodzina zrealizuje bon, to zwróci pieniądze z odsetkami!

zobacz materiał »
19 lipca 2020

Abonament RTV – Trwa "polowanie"

Sumując wysokość kar, za niezapłacony abonament w ostatnim czasie wynosi aż 6,5 miliona złotych. Kontrolerzy polują na osoby, które kupiły telewizor, lecz go nie zarejestrowały. Jeśli nie opłacamy abonamentu, musimy liczyć się z karą, która wynosi równowartość 30-miesięcznych abonamentów (681 zł).

zobacz materiał »
16 lipca 2020

Areszt za Halloween - Projekt ustawy!

Halloween w Polsce zostanie zakazane? Obecnie komisja sejmowa zajmie się ustawą, która przewiduje kary za wypowiadanie słów "cukierek albo psikus".

zobacz materiał »
15 lipca 2020

Ustawa mocowa!

Dla tysięcy Polaków, którzy w dobie epidemii stracili pracę, lub mają zmniejszone wynagrodzenia, taka opłata będzie bardzo odczuwalna. Już za niecałe trzy miesiące na naszych rachunkach za prąd pojawi się nowa opłata, mocowa. W związku z jej wprowadzeniem wydatki przeciętnej rodziny mogą wzrosnąć nawet o 120 złotych w ciągu roku!

zobacz materiał »
8 lipca 2020

Nowe logo "Miasta Olśnień" wywołało burzę wśród mieszkańców i internautów

Nowe logo "Miasta Olśnień" wywołało burzę wśród mieszkańców i internautów 

"Miasto Jarosław zrobiło sobie logo, a teraz jest na ustach całej branży" - czytamy w nagłówkach na stronach branżowych.

zobacz materiał »