24 sierpnia 2020

Wesele z kwarantanną i badaniami na swój koszt?

Ognisko koronawirusa na weselu. Potwierdzono 21 zakażeń, blisko ...W wielu miastach w tym i u nas słychać głosy pracowników, którzy skarzą się, że muszą zrezygnować z uczestnictwa w weselu tylko dlatego, że po jego powrocie pracodawca z automatu udziela pracownikowi przymusowej kwarantanny i nakłada obowiązek wykonania testów na koronawirusa na własny koszt.

Jak to wygląda od strony prawnej?

Prawnicy są w tej kwestii podzieleni. Jedni twierdzą, że pracodawca nie posiada uprawnień do dokonywania samodzielnej oceny stanu zdrowia pracownika, a w związku z tym nie może go skierować do odbycia kwarantanny. Jedynie sanepid jest organem ku temu uprawnionym.
Ponadto zdaniem części środowiska prawniczego takie niedopuszczenie pracownika do pracy ze względu na potencjalne zakażeniem koronawirusem może narazić pracodawcę na zarzut o nękanie czy stosowanie mobbingu.

Część prawników jednak przychyla się, do stanowiska pracodawców twierdząc, że taka ostrożność pracodawców jest w obecnej sytuacji uzasadniona. A pracodawca w takim przypadku ma możliwość zmiany indywidualnego grafiku pracownika tak, by do tygodnia po weselu nie był zobowiązany do świadczenia pracy.

W razie obaw przełożony może skierować również pracownika na badania kontrolne z konkretnymi wskazaniami, a lekarz będzie odpowiednim trybie kierować taką osobę na test.
Co ważne pracodawca nie ma prawa wydać polecenia poddania się przez pracownika testowi (nie tylko w przypadku wesela, ale także sytuacji, gdy pracownik lata często samolotem lub uczestniczy w spotkaniach szerszych zbiorowości, które ułatwiają zakażenie).


Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

23 sierpnia 2020

5000 zł za wyrzucanie śmieci do lasu!

Należy zauważyć, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również ogromny problem dla natury. Ciężko stwierdzić co kieruje " śmieciarzami" bo czy nie chcielibyśmy mieć wszyscy czystych lasów?, a nie jak teraz na spacerach podziwiać porozrzucane śmieci, butelki i większe gabarytowo opony. Michał Woś stwierdził , że by skutecznie walczyć o czyste lasy, niezbędne są zmiany.

zobacz materiał »
19 sierpnia 2020

1350 zł "podatku od deszczu" dla nieruchomości o pow. 600M2

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje wprowadzenie nowego podatku, tzw. podatku od deszczu. Podatek ma na celu pomoc w walce z panującą w Polsce suszą. Według planów nowy podatek ma zostać skierowany do właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 mkw.

zobacz materiał »
18 sierpnia 2020

Samochód ciężarowy wjechał pod pociąg!

Po zdarzeniu na przejeździe zmiany w komunikacji na linii Stalowa Wola – Przeworsk. Przewoźnik PKP Intercity organizuje zastępczą komunikację autobusową. O zmianach w komunikacji na trasie Stalowa Wola – Przeworsk podróżni informowani są na stacjach i przystankach.

zobacz materiał »
12 sierpnia 2020

Dwa śmiertelne wypadki w powiecie!

11.08.2020 doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych na terenie naszego powiatu. Okoliczności tych wydarzeń nie są jeszcze znane. Znamy jednak wstępne ustalenia Policji. We wczorajszych wypadkach zmarło dwie osoby.

zobacz materiał »
2 sierpnia 2020

Kontrole i regionalizacje-Co dalej z ograniczeniami?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada koniec z pobłażaniem za brak maseczek. Ponadto jesienią planowana jest regionalizacja i działania punktowe na poziomie powiatów. Zatem od liczby zakażeń zależeć będzie czy w danej miejscowości dzieci wrócą do szkół. Możliwym scenariuszem jest również obowiązkowa rejestracja wesel i pogrzebów.

zobacz materiał »