26 sierpnia 2020

A Ty, za co kochasz Jarosław? Projektu „Jaroslove” ciąg dalszy!

W ramach prac nad diagnozą miasta odbyły się konsultacje społeczne, reprezentanci samorządów szkolnych, organizacji pozarządowych oraz artyści brali udział w dyskusjach i warsztatach, przeprowadzono ankiety wśród uczniów, przedsiębiorców i seniorów. Na stronie internetowej miasta do 15 sierpnia mieszkańcy Jarosławia mogli zgłaszać swoje pomysły na rozwój miasta. To jednak nie wszystko! Autorzy projektu postanowili pójść jeszcze o krok dalej i bezpośrednio zapytać jarosławian:, za co oni kochają swoje miasto?

Czym jest Jaroslove?

Program Rozwój lokalny jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Jarosław, jako jedno z 54 miast, znalazł się w drugim etapie programu w związku z czym otrzyma 100 tysięcy złotych na zadania z zakresu dostępności dla osób niepełnosprawnych. Ma również szansę powalczyć o zdobycie od 3 do 10 milionów euro na działania rozwojowe. Grono specjalistów z Urzędu Miasta wraz z burmistrzem oraz ekspertami ze Związku Miast Polskich wypracowało cele i kierunki jakie należy obrać w działaniach. Skoncentrowano się na:

- poprawie jakości powietrza,
- dostępności komunikacyjnej,
- aktywizacji społecznej,
- aktywnym partnerstwie aktywnie funkcjonujących podmiotów,
- wzmocnieniu i promocji oferty miasta.

Miasto Marzeń

Aby jak najtrafniej określić cele, najlepiej jest zapytać o zdanie osoby, które na co dzień korzystają z licznych usług w mieście, pracują w nim i spędzają czas wolny. Stąd właśnie pomysł na Tablice Marzeń, które stanęły w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, w księgarni Kuferek oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na Tablicach zostały umieszczone pytania: za co kochasz Jarosław?, jaki jest Jarosław Twoich marzeń?, jak rozwinąć Jarosław?, na co wydałbyś 40 milionów złotych na rzecz rozwoju miasta? Zaangażowanie mieszkańców przerosło oczekiwania organizatorów. Jarosławianie bardzo chętnie pisali o swoim mieście, o tym, że kochają je za zabytki, atmosferę i ludzi, ale również… lody i zapach ciasteczek na Rynku. Pojawiła się również opinia turysty, który, jak sam napisał (lub napisała), jest tu pierwszy raz i oniemiał na widok ratusza! Pomysły mieszkańców dotyczyły między innymi utworzenia bulwarów nad Sanem, miejsc dla młodzieży czy powiększenia basenu.

- Nie ulega wątpliwości, że przeprowadzanie badań, ankiet, dyskusji, warsztatów i konsultacji ma ogromne znaczenie, pozwala na uporządkowanie planów, usystematyzowanie prac, stworzenie ram przyszłych działań. Tym, co ma bezcenną wartość, są bezpośrednie głosy i słowa mieszkańców. To właśnie oni na co dzień tworzą Jarosław i to oni decydują o kierunkach w jakim się będzie rozwijał mówi burmistrz miasta Waldemar Paluch.Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 sierpnia 2020

Przed pierwszym dzwonkiem w szkołach średnich powiatu jarosławskiego

W tym roku szkoły ponadpodstawowe w powiecie jarosławskim przygotowały szeroką ofertę. Chętni mieli możliwość wybrać spośród 26 profili/zawodów w technikach (19 oddziałów we wszystkich szkołach), 16 profili licealnych (16 oddziałów) oraz 13 w szkołach branżowych (8 oddziałów). – W szkołach naszego powiatu zagościły dwa nowe zawody, technik eksploatacji portów i terminali (ZSEiO) oraz technik hodowca koni (ZSOZiR) – dodaje Marta Kurpiel.

zobacz materiał »
19 sierpnia 2020

Spotkanie w sprawie ASF

13 sierpnia 2020 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu, poświęcone bieżącej sytuacji epizootycznej związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ze względu na trwającą sytuację epidemiologiczną posiedzenie odbyło się w formie wideokonferencji.

zobacz materiał »
18 sierpnia 2020

Nowe wnioski samorządu powiatowego do Funduszu Dróg Samorządowych

Samorząd powiatu jarosławskiego złożył trzy kolejne wnioski do rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Mowa tu o przebudowie odcinków o łącznej długości 25 km. Chodzi o drogi powiatowe: Pruchnik – Kramarzówka – Helusz (9 km), Kidałowice – Rokietnica (dokończenie rozpoczętej już inwestycji, kolejne 9 km) oraz odcinka trasy Jarosław – Łazy (odcinek od Surochowa do Łazów) (6 km).

zobacz materiał »
26 lipca 2020

Muzea znów otwarte

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich będzie ponownie otwarte dla zwiedzających. 

zobacz materiał »
6 lipca 2020

Koncert zespołu piosenki poetyckiej „Mimo wszystko”

Pierwsze wirtualne spotkanie w ramach zadania „Noce z przeworskim Muzeum”. Koncert zespołu piosenki poetyckiej „Mimo wszystko” z Przeworska.

zobacz materiał »