1 września 2020

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Bezrobotni na 'tarczy antykryzysowej'. Rząd chyba o nich zapomniałOd 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych, który w pierwszych 90 dniach wyniesie 1200 zł, natomiast w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku – 942,30 zł.

Dotychczasowy zasiłek dla bezrobotnych wynosił 881,30 zł w pierwszych 90 dniach i 692 zł w późniejszym okresie. Podwyższenie zasiłku wynika z ustawy o dodatku solidarnościowym, która weszła w życie w drugiej połowie czerwca.

Na mocy tej ustawy wprowadzony został dodatek solidarnościowy, który – w kwocie 1400 zł – przysługiwał osobom, które straciły pracę w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią. Świadczenie to było przyznawane maksymalnie na okres 3 miesięcy, w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r.

Jak powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg -
„Dodatek solidarnościowy wprowadziliśmy z myślą o osobach, które utraciły pracę w czasie epidemii. Jednocześnie, dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy, ustawa o dodatku solidarnościowym zakładała podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych. Podwyżka zaczyna obowiązywać od września."

Podwyższoną kwotę zasiłku otrzymają wszyscy bezrobotni – zarówno nowo rejestrujący się, jak i bezrobotni, którzy już pobierający zasiłek.
Istotne jest, że podwyższenie kwoty zasiłku wiąże się z podwyższeniem wszystkich świadczeń, których wysokość uzależniona jest od wysokości zasiłku dla bezrobotnych, np.:
- stypendium przysługującego w okresie odbywania szkolenia,
- stażu,
- przygotowania zawodowego dorosłych.
Zgodnie z rządowymi szacunkami łączny koszt podwyższenia wysokości podstawowego zasiłku do 1200 zł od września wyniesie w tym roku ok. 658,6 mln zł.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

30 sierpnia 2020

Rewolucja w prawie budowlanym!

Już 19 września 2020 r. Obowiązywać będzie znowelizowane Prawo budowlane. Ustawa wprowadza wiele istotnych zmian. Będą one dotyczyć m.in. przepisów związanych z samowolą budowlaną, pozwoleniami na budowę, projektem budowlanym oraz bezpieczeństwem pożarowym.

zobacz materiał »
28 sierpnia 2020

114 bezpłatnych leków

Jak wynika z pierwszego wykazu bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia już od 1 września uzyskają one bezpłatny dostęp do najczęściej stosowanych podczas ciąży specyfików dostępnych na receptę.

zobacz materiał »
24 sierpnia 2020

Wesele z kwarantanną i badaniami na swój koszt?

W wielu miastach w tym i u nas słychać głosy pracowników, którzy skarzą się, że muszą zrezygnować z uczestnictwa w weselu tylko dlatego, że po jego powrocie pracodawca z automatu udziela pracownikowi przymusowej kwarantanny i nakłada obowiązek wykonania testów na koronawirusa na własny koszt.

zobacz materiał »
23 sierpnia 2020

5000 zł za wyrzucanie śmieci do lasu!

Należy zauważyć, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również ogromny problem dla natury. Ciężko stwierdzić co kieruje " śmieciarzami" bo czy nie chcielibyśmy mieć wszyscy czystych lasów?, a nie jak teraz na spacerach podziwiać porozrzucane śmieci, butelki i większe gabarytowo opony. Michał Woś stwierdził , że by skutecznie walczyć o czyste lasy, niezbędne są zmiany.

zobacz materiał »
19 sierpnia 2020

1350 zł "podatku od deszczu" dla nieruchomości o pow. 600M2

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje wprowadzenie nowego podatku, tzw. podatku od deszczu. Podatek ma na celu pomoc w walce z panującą w Polsce suszą. Według planów nowy podatek ma zostać skierowany do właścicieli nieruchomości o powierzchni co najmniej 600 mkw.

zobacz materiał »