2 września 2020

Zmiany w sprawie kwarantanny i izolacji wywołanej Covid -19

Czym jest izolacja, a czym kwarantanna? Rozmowa z dr nauk o zdrowiu Moniką  TomaszewskąPodpisane przez nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozporządzenia wchodzą w życie od środy 2 września. Mowa tu o rozporządzeniu w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji bądź izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny czy nadzoru epidemiologicznego. Drugie rozporządzenie dotyczy standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

Regulacje zakładają, m.in. skrócenie czasu kwarantanny z 14 do 10 dni a pacjent byłby zwalniany z izolacji ze względu na swój stan kliniczny. Ponadto regulacje te przewidują, że lekarz będzie miał prawo zwolnić z takiej izolacji po trzech dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19, jednak takie zwolnienie następowałoby nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Osoba, u której objawy nie wystąpiły, wypisywać będzie można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

Rozporządzenie odnosi się również do osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych), u których czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, nawet do 20 dni.
Zgodnie z przepisami dopuszczalna jest również możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych (bez względu na liczbę dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych).
Przepisy stanowią również, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W ramach takiej wizyty m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki.

W przypadku zaobserwowania pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 września 2020

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych, który w pierwszych 90 dniach wyniesie 1200 zł, natomiast w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku – 942,30 zł.

zobacz materiał »
30 sierpnia 2020

Rewolucja w prawie budowlanym!

Już 19 września 2020 r. Obowiązywać będzie znowelizowane Prawo budowlane. Ustawa wprowadza wiele istotnych zmian. Będą one dotyczyć m.in. przepisów związanych z samowolą budowlaną, pozwoleniami na budowę, projektem budowlanym oraz bezpieczeństwem pożarowym.

zobacz materiał »
28 sierpnia 2020

114 bezpłatnych leków

Jak wynika z pierwszego wykazu bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży, opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia już od 1 września uzyskają one bezpłatny dostęp do najczęściej stosowanych podczas ciąży specyfików dostępnych na receptę.

zobacz materiał »
24 sierpnia 2020

Wesele z kwarantanną i badaniami na swój koszt?

W wielu miastach w tym i u nas słychać głosy pracowników, którzy skarzą się, że muszą zrezygnować z uczestnictwa w weselu tylko dlatego, że po jego powrocie pracodawca z automatu udziela pracownikowi przymusowej kwarantanny i nakłada obowiązek wykonania testów na koronawirusa na własny koszt.

zobacz materiał »
23 sierpnia 2020

5000 zł za wyrzucanie śmieci do lasu!

Należy zauważyć, że odpady porzucone w lesie to nie tylko kwestia generowania kosztów, ale również ogromny problem dla natury. Ciężko stwierdzić co kieruje " śmieciarzami" bo czy nie chcielibyśmy mieć wszyscy czystych lasów?, a nie jak teraz na spacerach podziwiać porozrzucane śmieci, butelki i większe gabarytowo opony. Michał Woś stwierdził , że by skutecznie walczyć o czyste lasy, niezbędne są zmiany.

zobacz materiał »