18 września 2020

Wspomnienia losów zesłanych na Syberię

Co roku, 17 września, w rocznicę tejże napaści, obchodzony jest Dzień Sybiraka, który od 2013 roku ma status święta państwowego. Tego dnia wspominane są losy zesłanych na Syberię, przypominana jest w różnych formach historia tułaczego losu, tragedia, która spotkała i odcisnęła niezwykłe piętno na całym życiu wszystkich zesłańców. Dla Sybiraków i Kresowian to szczególnie wymowny czas.

Jarosławianie po raz kolejny uczcili pamięć tych dramatycznych wydarzeń, uczestnicząc w obchodach Dnia Sybiraka. Rozpoczęła je msza św. w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii oraz zmarłych w Ojczyźnie i żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Druga część uroczystości skupiona została wokół pomnika Bohaterów II wojny światowej, gdzie przybyłe delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów biało-czerwonych. Wcześniej odśpiewany został hymn narodowy i wysłuchany hymn Sybiraków oraz wciągnięta na maszt flaga państwowa. Obchodom uroczystego charakteru nadał 14. dywizjon artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza.

Burmistrza Waldemara Palucha reprezentował zastępca, Dariusz Tracz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, prezes Związku Sybiraków, oddział Jarosław, Witold Garczyński wraz z Sybirakami, wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak, radni Rady Miasta Jarosławia Wanda Czerwiec, Antoni Lotycz, Mariusz Walter, przedstawiciele biur parlamentarzystów, służb mundurowych, Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" oraz delegacja Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu z ks. dyrektorem Łukaszem Buczkiem na czele. Nie zabrakło również mieszkańców oraz pocztów sztandarowych.

W tym wyjątkowym dniu, słowa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”, nabierają szczególnego znaczenia. Wtedy najboleśniejsze wspomnienia, tragizm tamtych dni związany z wszechobecną śmiercią, głodem, płaczem i bezsilnością, niesamowita krzywda, która spotkała zesłańców, przybierają na sile i mocniej uświadamiają o piekle zesłań i utracie najbliższych na Syberii, ale  jednocześnie skłaniają do głębokiej refleksji, zadumy i przemyśleń.  

Brak opisu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

12 września 2020

Marsz "Skończyć Plandemię" w Jarosławiu

To już nie tylko Niemcy, Wielka Brytania i inne państwa wyszły tłumnie na ulice.
Po protestach w Warszawie i innych dużych miastach za przykładem poszedł też Jarosław w którym 12. września ok. Godziny 13 rozpoczą się marsz pod banerami " Marsz ludzi wolnych!", " Nie damy się szczepić!" " Stop Plandemi!"

zobacz materiał »
8 września 2020

Niezwykły projekt dla uczczenia wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 13 września w Jarosławiu i 14 września w Rzeszowie odbędą się pokazy premierowe przedstawienia Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym, które do końca roku zostanie wystawione również w Horyńcu Zdroju (2.10), Przemyślu (3.10 i 7.11) , Przeworsku (4.10) , Lubaczowie (6.11) , Stalowej Woli (8.11) i Strzyżowie (9.11).

zobacz materiał »
8 lipca 2020

II tura wyborów – Niektórzy wejdą bez kolejki!

Już 12 Lipca odbędzie się druga tura wyborów. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że wybory są w pełni bezpieczne, a żeby dodatkowo zminimalizować ryzyko zakażeń i ułatwić spełnienie obywatelskiego obowiązku, zaproponowane zostały propozycje, by niektórzy mogli wejść do sztabów poza kolejką.

zobacz materiał »
26 czerwca 2020

Zasady BEZPIECZEŃSTWA epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich

Wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich.

zobacz materiał »
23 czerwca 2020

Stan ostrzegawczy Jarosław - SAN

Wysoki stan wody w Sanie w Jarosławiu. Poziom wody to 450 cm.

zobacz materiał »