23 września 2020

Masz zaległy urlop? Musisz wykorzystać go do 30 września 2020. Będą kary!

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop ? | PAKTO portal o księgowości,  rachunkowości i kadrachZgodnie z przepisami zaległy urlop z 2019 musi zostać wykorzystany do 30 września 2020 roku. Pracodawca, który nie rozliczy do tego terminu wszystkich dni wolnych przysługujących pracownikowi, będzie musiał liczyć się z dotkliwą grzywną. Co za tym idzie pracodawcy, by uniknąć kar, zaczną wysyłać pracowników na przymusowy urlop.

Kary, które w takiej sytuacji może nałożyć inspekcja będą bardzo dotkliwe dla pracodawców, sięgają nawet 30 000 zł do spłacenia z prywatnych pieniędzy przełożonych. Koniec września stanowi datę graniczną dotyczącą wykorzystania zaległej puli urlopowej, jest też skrzętnie pilnowana w przedsiębiorstwach, więc jeśli pracownik nie wykorzystał swojej puli urlopowej w dogodnym dla siebie terminie, to przedsiębiorstwo ma prawo wysłać zatrudnionych na przymusowy urlop.

Motywacja do przestrzegania przepisów jest więc wyjątkowo silna. Warto samemu pilnować sobie puli przysługującego urlopu, by wykorzystać go w terminie dogodnym dla nas pracowników.

Przepisy prawa przewidują również sytuację, w których wszystkich dni urlopu z 2019 roku nie ma możliwości wykorzystać przed 30 września 2020. W takiej sytuacji, aby inspekcja pracy nie wymierzyła kary, wystarczy, że zaległe wolne pracownik zacznie odbierać przed końcem miesiąca i obejmie ono także październik 2020.

Zgodnie z art. 171 ust. 1 Kodeksu pracy w wybranych przypadkach za niewykorzystany urlop przysługuje ekwiwalent pieniężny. Mogą go otrzymać tylko osoby, które w chwili wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy mają niewykorzystane dni wolne.

Od pewnego czasu w rządzie toczą się dyskusje na temat nowelizacji prawa pracy, a prace nad nimi przez pewien czas zostały wstrzymane. Jednym z pojawiających się pomysłów dotyczył właśnie urlopu pracownika, który zgodnie z założeniem, jeżeli nie zostanie wykorzystany, po prostu będzie przepadał.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

21 września 2020

Zmiana organizacji pracy w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu!

Od 22 września (wtorek) 2020 r. w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, wszelkie sprawy urzędowe wnoszone przez Klientów/Petentów realizowane będą bezpośrednio w budynku, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i zarejestrowaniu na określony dzień i godzinę. Zmiany te wynikają ze stanu wyższej konieczności.

zobacz materiał »
15 września 2020

Planowane zmiany w umowie – zlecenie!

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdza, że obecnie prowadzone są pracę nad wyższymi składkami, które zapłacą przedsiębiorcy.

zobacz materiał »
10 września 2020

Niecałe 300 osób zmarłych na koronawirusa w całym kraju

Wprowadzony na terenie naszego kraju stan epidemii spowodowanej wystąpienie koronawirusa podzielił rodaków na dwa obozy (tych, którzy w epidemie wierzą i się jej obawiają oraz sceptyków) W związku z tym do Ministerstwa Zdrowia wystosowano publiczne zapytanie ws. Rzeczywistej liczby pacjentów dotkniętych Covid-19 bez chorób współistniejących.

zobacz materiał »
2 września 2020

Zmiany w sprawie kwarantanny i izolacji wywołanej Covid -19

Podpisane przez nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozporządznia wchodzą w życie od środy 2 września. Mowa tu o rozporządzeniu w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji bądź izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny czy nadzoru epidemiologicznego. Drugie rozporządzenie dotyczy standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

zobacz materiał »
1 września 2020

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 września wzrasta zasiłek dla bezrobotnych, który w pierwszych 90 dniach wyniesie 1200 zł, natomiast w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku – 942,30 zł.

zobacz materiał »