28 września 2020

Mieszane opinie na temat teleporad

Teleporada poopercyjna – Centrum Słuchu i Mowy MedincusOd kilku miesięcy nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całego kraju mają problem, by dostać się do lekarza. Teleporady oraz ograniczona możliwość osobistej wizyty w gabinecie stanowi utrapienie przede wszystkim dla pacjentów.

Teleporady medyczne mają wielu zarówno przeciwników, co zwolenników. Tych pierwszych najwięcej jest wśród obywateli, którzy słusznie zresztą zwracają uwagę, że przy wielu schorzeniach nie ma możliwości zbadania pacjenta na odległość.

Problem dotyczy przede wszystkim małych dzieci, które nie są w stanie powiedzieć o tym, co je boli, jak się czują. Nie sposób w tym miejscu nie przyznać racji, że fizyczny kontakt z pacjentem znacznie ułatwia trafną diagnozę (nie tylko dzieci, ale i osób z poważniejszymi schorzeniami wymagającymi fizycznego kontaktu z lekarzem.

Zwolennicy z kolei zwracają uwagę na to, jak duży wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa miałyby kolejki u lekarza pierwszego kontaktu. Innym argumentem zwolenników jest kwestia "wygody" jaką dają teleporady. Zaznaczają oni, że od momentu ich wprowadzenia nie muszą brać dodatkowych dni wolnych w pracy, by otrzymać leki na choroby przewlekłe i tracić czasu w kolejkach.

Jak twierdzą lekarze rodzinni przychodnie działają obecnie w reżimie sanitarnym gdzie w pierwszej kolejności pacjent jest umawiany na teleporadę i dopiero podczas niej zapada decyzja o ewentualnej konieczności osobistej wizyty. Jeśli lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości i widzi konieczność zbadania pacjenta, ten jest zapraszany do gabinetu.

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta apeluje, aby przy podejmowaniu wyboru, co do drogi leczenia pacjenta, nie kierować się automatyzmem. Jednak zaznacza również, że teleporady są bezpieczniejsze.

W najbliższym czasie resort zdrowia nie rozważa powrotu funkcjonowania placówek zdrowotnych do normalnego trybu przyjmowania pacjentów.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

23 września 2020

Masz zaległy urlop? Musisz wykorzystać go do 30 września 2020. Będą kary!

Zgodnie z przepisami zaległy urlop z 2019 musi zostać wykorzystany do 30 września 2020 roku. Pracodawca, który nie rozliczy do tego terminu wszystkich dni wolnych przysługujących pracownikowi, będzie musiał liczyć się z dotkliwą grzywną. Co za tym idzie pracodawcy, by uniknąć kar, zaczną wysyłać pracowników na przymusowy urlop.

zobacz materiał »
21 września 2020

Zmiana organizacji pracy w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu!

Od 22 września (wtorek) 2020 r. w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, wszelkie sprawy urzędowe wnoszone przez Klientów/Petentów realizowane będą bezpośrednio w budynku, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i zarejestrowaniu na określony dzień i godzinę. Zmiany te wynikają ze stanu wyższej konieczności.

zobacz materiał »
15 września 2020

Planowane zmiany w umowie – zlecenie!

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdza, że obecnie prowadzone są pracę nad wyższymi składkami, które zapłacą przedsiębiorcy.

zobacz materiał »
10 września 2020

Niecałe 300 osób zmarłych na koronawirusa w całym kraju

Wprowadzony na terenie naszego kraju stan epidemii spowodowanej wystąpienie koronawirusa podzielił rodaków na dwa obozy (tych, którzy w epidemie wierzą i się jej obawiają oraz sceptyków) W związku z tym do Ministerstwa Zdrowia wystosowano publiczne zapytanie ws. Rzeczywistej liczby pacjentów dotkniętych Covid-19 bez chorób współistniejących.

zobacz materiał »
2 września 2020

Zmiany w sprawie kwarantanny i izolacji wywołanej Covid -19

Podpisane przez nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozporządznia wchodzą w życie od środy 2 września. Mowa tu o rozporządzeniu w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji bądź izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny czy nadzoru epidemiologicznego. Drugie rozporządzenie dotyczy standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

zobacz materiał »