5 października 2020

ZSSChiO zrealizowała ambitny program szkolenia branżowego!

„Torty i monoporcje – szkolenie cukiernicze”

Grupa sześciu nauczycieli cukiernictwa Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zrealizowała ambitny program szkolenia branżowego w Cukierni Wiolinka, której właścicielem jest Lesław Inglot, absolwent „Spożywczaka”. W pierwszej części szkolenia uczestniczki poznały zasady i techniki sporządzania deserów monoporcji, a podczas części praktycznej wykonały 4 rodzaje deserów dobierając nuty smakowe oraz elementy wykończenia i dekoracji. Warsztaty prowadził Mariusz Zych, mistrz cukiernictwa z bogatym doświadczeniem zawodowym.             

Tematem drugiej części szkolenia były dekoracje tortów w stylu angielskim. Ten niezwykle elegancki styl dekoracji tortów wymagał przygotowania i użycia co najmniej kilku półproduktów (masa cukrowa do obkładania powierzchni, masa do koronek, masa do innych elementów dekoracyjnych, barwniki, koraliki). Wykonanie dekoracji wymagało użycia specjalistycznych narzędzi oraz drobnego sprzętu (szablony, foremki, szpatułki) ale przede wszystkim cierpliwości i precyzji od uczestników szkolenia. Efekty obu części szkolenia cieszyły i zadowoliły wszystkie zmysły prowadzących oraz uczestniczek.

 „Nowe trendy i innowacje w branży gastronomicznej”

Grupa nauczycieli gastronomii ZSSChiO zrealizowała program szkolenia branżowego w Hotelu Bristol Tradition & Luxury w Rzeszowie. Tematem pierwszej części szkolenia było zastosowanie piwa w przygotowaniu potraw. Dlatego Stary Browar Rzeszowski – zarówno serce browaru czyli warzelnia i fermentownia jaki i kuchnia to doskonałe miejsca do realizacji tematu zarówno w teorii jak i w praktyce. Piwo może być składnikiem wielu potraw, podczas warsztatów było m.in. składnikiem pysznych lodów. Nowoczesna gastronomia polega na użyciu surowców wysokiej jakości, stosowaniu techniki sous vide czy kuchni molekularnej. Nie mniej ważna jest również aranżacjia i dekoracja talerza. Zasady platingu to m.in. wyróżnienie głównego składnika potrawy, dobór kolorów, kształtów i tekstur poszczególnych składników dania, dobór odpowiedniej wielkości talerza oraz tzw. „drugi plan” czyli dodatki np. sos i elementy dekoracyjne. Podczas części warsztatowej uczestniczki szkolenia wykonywały zarówno operacje obróbki wstępnej surowców np. filetowanie ryb, jak i procesy technologiczne oraz czynności związane z porcjowaniem i dekoracją potraw.

 Druga część szkolenia dotyczyła zasad i technik przygotowania sushi – potrawy z gotowanego ryżu oraz dodatków w postaci surowych ryb, owoców morza, wodorostów nori, marynowanych warzyw czy grzybów. Sushi to potrawa, która powinna być spożywana bezpośrednio po przygotowaniu. Uczestniczki szkolenia ćwiczyły i opanowały techniki sporządzania futomaków, uramaków, hosomaków oraz nigiri.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 października 2020

Diamentowe oraz złote gody w sali ślubów

18 par, które w dniu 30 września otrzymały medale za długoletnie pożycie małżeńskie, są dowodem na wagę słowa i wartość składanej 50 bądź 60 lat temu przysięgi małżeńskiej. Wówczas ślubowali sobie nawzajem czynić wszystko, aby żyć w zgodzie, aby małżeństwo było szczęśliwe i trwałe, w zdrowiu i chorobie, w radościach i smutkach dnia codziennego. 

zobacz materiał »
1 października 2020

II etap otwierania Starostwa Powiatowego w Jarosławiu dla Klientów/Petentów – od 1 października

Uprzejmie informujemy, że od 1 października (czwartek) 2020 r. w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, wszelkie sprawy urzędowe wnoszone przez Klientów/Petentów będą realizowane TELEFONICZNIE lub OSOBIŚCIE.

zobacz materiał »
30 września 2020

Domy Pomocy Społecznej w powiecie jarosławskim otrzymały wsparcie w ramach projektu „Lepsze jutro”

Projekt zakłada wsparcie Domów Pomocy Społecznej z terenu województwa podkarpackiego poprzez przyznanie grantów finansowych przeznaczonych na łagodzenie skutków choroby COVID-19 oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV2.

zobacz materiał »
28 września 2020

Obrady 26. sesji Rady Powiatu Jarosławskiego

Podczas 26. sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, która odbyła się 28 września 2020 r., radni zdecydowali m.in. o podjęciu kolejnych inwestycji drogowych. Zapoznali się także z aktualną sytuacją związaną z koronawirusem na terenie powiatu jarosławskiego, jak również zdecydowali o udzieleniu upoważnienia zarządowi powiatu, na przeprowadzenie kontroli w Centrum Opieki Medycznej.

zobacz materiał »
17 września 2020

Konferencja prasowa w Zarzeczu

10 września 2020 roku w Pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu odbyła się konferencja prasowa z okazji premiery spektaklu Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym, który będzie wystawiany w ośmiu instytucjach kultury na Podkarpaciu. 

zobacz materiał »