5 października 2020

Podsumowanie rekonstrukcji w Tryńczy

Tryniecki weekend z historią „Cud nad Wisłą. 1920” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920. To wyjątkowe wydarzenie ze względów na sytuację epidemiologiczną było dostępne dla widzów wyłącznie w formie relacji na żywo - online.

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej tegoroczna rekonstrukcja nawiązywała do losów Polaków podczas walk z Bolszewikami. Szczególny charakter inicjatywie nadała uroczysta Msza Święta plenerowa poświęcona pamięci poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. Jakuba Szafrana oraz poświęcenie nowo powstałego Krzyża Niepodległości i złożenie przed nim wiązanek przez poszczególne delegacje.

Część artystyczna przygotowana przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Gniewczynie obfitowała w sceny z życia towarzyskiego w sławnej restauracji „OAZA”. Były tańce, śpiewy, zabawa.. a nawet inscenizacja ślubu żołnierza wyruszającego na wojnę z mieszkanką Warszawy. Nie brakowało także jednej z najważniejszych postaci walczących o suwerenną Polskę – marszałka Józefa Piłsudskiego, który przejeżdżając ulicami Warszawy na bryczce, zagrzewał żołnierzy do walki.

Obywatele Warszawy bawiąc się w restauracji nie przewidywali jakie czyha na nich niebezpieczeństwo. W pewnym momencie rozległy się strzały. Aktorzy zaczęli wołać z przerażeniem - „Bolszewicy idą!..” – tak rozpoczęła się Bitwa Warszawska. Zacięte walki trwały długo, Bolszewiccy porwali część obywateli, szala zwycięstwa była przechylona na stronę najeźdźcy. Po pewnym czasie z odsieczą przybyli uzbrojeni żołnierze piechoty polskiej, przyczyniając się do zwycięstwa w bitwie – tak zakończyła się rekonstrukcja.

Tego dnia zorganizowane zostały także warsztaty kulinarne prowadzone przez Panią Bronisławę Bajor, z których relacja udostępniona będzie na profilu społecznościowym Facebook gminy Tryńcza oraz wystawa prac plastycznych uczniów z terenu gminy pt. „Ku Niepodległości” dostępna dla zwiedzających strażnicę kolejową do końca października br.

Składamy podziękowania dla dowódcy i żołnierzy z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, grupom rekonstrukcyjnym: Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej - 24 Jarosławska Dywizja Piechoty - Garnizon Jarosław, Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, Stowarzyszeniu "Zamość" 1920, W&H Las Rzeczy, Grupie Rekonstrukcji Historycznej Bellum, Projektowi "Rosja w ogniu", Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych – 1 Pułk Strzelców Podhalańskich AK w Limanowej, naszym artystom oraz wszystkim którzy włączyli się przygotowanie i przebieg wydarzenia.

Brak opisu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

17 kwietnia 2017

Dla Ciebie POLSKO

W taki dzień jak dziś zapraszamy do obejrzenia???? wyjątkowego i ponadczasowego filmu.???? Jest to niezwykła opowieść okupowanego ???? podczas II wojny światowej Jarosławia. Przybliża zdarzenia jakie rozegrały się 6 maja w jarosławskiej szkole budowlanej.

zobacz materiał »
27 grudnia 2019

Zakończenie prac renowacyjnych w muzeum w Zarzeczu

II etap konserwacji zabytków w muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu dobiegł końca. 

zobacz materiał »
15 września 2019

O przyjaźni polsko-węgierskiej podczas sesji popularnonaukowej

uchodźstwo polskie na Węgry we wrześniu 1939 roku, w jego 80. rocznicę było tematem sesji popularnonaukowej która została zorganizowana dzięki  współpracy samorządu powiatowego z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Władysława Felczaka. Partnerem wydarzenia, które odbyło się 15 września, było jarosławskie Opactwo.

zobacz materiał »
16 listopada 2018

Jarosławskie. Drogi do Niepodległej

14 listopada w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyła się promocja publikacji pt. "Jarosławskie. Drogi do Niepodległej" powstałej w ramach projektu "Jarosławskie dla Niepodległej".

zobacz materiał »
11 listopada 2018

Niepodległość w przedszkolu Bojanowskiego

Przedszkolaki z Niepublicznego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji setnej rocznicy Niepodległości przedstawiły program patriotyczny. 

zobacz materiał »