8 października 2020

Zmęczenie pandemią! Czekają nas długoterminowe skutki restrykcji związanych z pandemią

Przedstawiciele WHO biją na alarm - spadek motywacji do dalszego zachowywania środków ostrożności odbije się na naszym zdrowiu.

Mowa tu o emocjonalnym żniwie, jakie zbiera obecna sytuacja epidemiologiczna. Wśród polaków rośnie poziom apatii a zjawisko, które za sobą niesie określane jest mianem "zmęczenia pandemią"

Eksperci twierdzą, że znużenie przedłużającym się kryzysem zdrowotnym może spowodować, że coraz więcej osób nie będzie stosować się do restrykcji i lekceważyć zalecenia sanitarne, co z kolei sprawi, że wirus nie będzie odpuszczał.
Należy pamiętać, że do czasu wynalezienia skutecznej i bezpiecznej szczepionki najlepszymi metodami na ograniczenie rozsiewania się SARS-CoV-2 są znane nam od początku pandemii czynności: mycie i dezynfekcja rąk, utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie maseczek.

Za przewidywane, negatywne efekty eksperci wymieniają m.in. niższe wskaźniki szczepień w dzieciństwie, pogorszenie wyników chorób układu krążenia, mniej badań przesiewowych w kierunku raka oraz pogorszenie stanu zdrowia psychicznego, które w nadchodzących latach może prowadzić do "większej nadmiernej śmiertelności", przy czym klasa robotnicza i młodsi członkowie społeczeństwa będą ponosić największe koszty.

Ich zdaniem osobom z grupy niskiego ryzyka powinno się pozwolić na powrót do normalnego funkcjonowania. Szkoły i uniwersytety powinny być otwarte na indywidualne nauczanie. Twierdzą też, że należy wznowić zajęcia pozalekcyjne, takie jak sport. Osoby z grupy niskiego ryzyka powinny pracować normalnie, a nie w domu. Restauracje i inne firmy powinny się otwierać. Należy wznowić działalność artystyczną, muzyczną, sportową i inną działalność kulturalną.

Należy w tym miejscu dodać oczywiście, że wszyscy powinni przestrzegać prostych środków higieny, takich jak mycie rąk czy przebywanie w domu w przypadku choroby.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

28 września 2020

Mieszane opinie na temat teleporad

Od kilku miesięcy nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całego kraju mają problem, by dostać się do lekarza. Teleporady oraz ograniczona możliwość osobistej wizyty w gabinecie stanowi utrapienie przede wszystkim dla pacjentów.

zobacz materiał »
23 września 2020

Masz zaległy urlop? Musisz wykorzystać go do 30 września 2020. Będą kary!

Zgodnie z przepisami zaległy urlop z 2019 musi zostać wykorzystany do 30 września 2020 roku. Pracodawca, który nie rozliczy do tego terminu wszystkich dni wolnych przysługujących pracownikowi, będzie musiał liczyć się z dotkliwą grzywną. Co za tym idzie pracodawcy, by uniknąć kar, zaczną wysyłać pracowników na przymusowy urlop.

zobacz materiał »
21 września 2020

Zmiana organizacji pracy w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu!

Od 22 września (wtorek) 2020 r. w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, wszelkie sprawy urzędowe wnoszone przez Klientów/Petentów realizowane będą bezpośrednio w budynku, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i zarejestrowaniu na określony dzień i godzinę. Zmiany te wynikają ze stanu wyższej konieczności.

zobacz materiał »
15 września 2020

Planowane zmiany w umowie – zlecenie!

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej potwierdza, że obecnie prowadzone są pracę nad wyższymi składkami, które zapłacą przedsiębiorcy.

zobacz materiał »
10 września 2020

Niecałe 300 osób zmarłych na koronawirusa w całym kraju

Wprowadzony na terenie naszego kraju stan epidemii spowodowanej wystąpienie koronawirusa podzielił rodaków na dwa obozy (tych, którzy w epidemie wierzą i się jej obawiają oraz sceptyków) W związku z tym do Ministerstwa Zdrowia wystosowano publiczne zapytanie ws. Rzeczywistej liczby pacjentów dotkniętych Covid-19 bez chorób współistniejących.

zobacz materiał »