12 października 2020

Dziś Dzień Bezpiecznego Komputera!

Bezpieczeństwo w sieci - na co uważać, o czym pamiętać?

Dzień Bezpiecznego Komputera, który przypada na 12 października, jest inicjatywą, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z sieci, a także promowanie bezpieczeństwa informatycznego.

Niemal wszyscy korzystamy z dobrodziejstwa Internetu każdego dnia. Obecna sytuacja epidemiologiczna na terenie naszego kraju skłoniła wiele osób do korzystania z formy zdalnych zakupów, a co trzeci Polak zwiększył liczbę płatności online (co potwierdzają badania opinii, realizowane na zlecenie BIK we wrześniu 2020 r.).

Nie da się ukryć, że dla wielu osób „bycie online” jest naturalne i stanowi kwintesencję naszej codzienności, niestety sprawia to, że nie zastanawiamy się nad czyhającymi niebezpieczeństwami. Udogodnienia, jakie niesie za sobą internet- są nieocenione, daje on nam możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu, załatwienia spraw urzędowych, kontakt z bankiem czy zaciąganie zobowiązań siedząc dosłownie w swoim samochodzie. Pozwala nam także na znalezienie pracy, podtrzymywanie czy nawiązywanie relacji itp.

Wszystkie te dobrodziejstwa technologiczne są niestety wykorzystywane także przez przestępców:
*podszywających się pod oryginalnych autorów publikacji czy witryny internetowe,
*próbujących wejść w posiadanie cennych danych na temat naszej tożsamości,
*będących przepustką do wyłudzenia kredytów, pożyczek oraz zawierania umów abonamentowych.


Nawołujemy zatem w tym dniu, by wyrobić sobie określone przyzwyczajenia w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii. Nie wolno się ich bać, należy jednak używać ich w sposób świadomy. W pędzie dnia codziennego warto się czasem zatrzymać i zastanowić, „co wolno zainstalować?”, „w jakim przypadku wyrazić zgodę, zanim zdecydujemy się na instalację jakiejś aplikacji?”.

Warto również zadać sobie pytanie, czy naprawdę niezbędne nam są do życia wyszukane wygaszacze ekranu, programy zmieniające tło czy inne „bajery”, bo najczęściej pod przykrywką tych niewinnych gadżetów zamaskowane są funkcje wykorzystywane później przez przestępców.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

10 października 2020

Uwaga! Powrót godzin dla seniorów

Jak zapewnia premier Mateusz Morawiecki "Zadecydowaliśmy, że wprowadzamy godziny dla seniorów - od godz. 10 do godz. 12 w sklepach, aptekach i drogeriach; apelujemy, by osoby starsze, na ile można, pozostawały w domach"

zobacz materiał »
8 października 2020

Zmęczenie pandemią! Czekają nas długoterminowe skutki restrykcji związanych z pandemią

Przedstawiciele WHO biją na alarm - spadek motywacji do dalszego zachowywania środków ostrożności odbije się na naszym zdrowiu.

zobacz materiał »
28 września 2020

Mieszane opinie na temat teleporad

Od kilku miesięcy nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale i całego kraju mają problem, by dostać się do lekarza. Teleporady oraz ograniczona możliwość osobistej wizyty w gabinecie stanowi utrapienie przede wszystkim dla pacjentów.

zobacz materiał »
23 września 2020

Masz zaległy urlop? Musisz wykorzystać go do 30 września 2020. Będą kary!

Zgodnie z przepisami zaległy urlop z 2019 musi zostać wykorzystany do 30 września 2020 roku. Pracodawca, który nie rozliczy do tego terminu wszystkich dni wolnych przysługujących pracownikowi, będzie musiał liczyć się z dotkliwą grzywną. Co za tym idzie pracodawcy, by uniknąć kar, zaczną wysyłać pracowników na przymusowy urlop.

zobacz materiał »
21 września 2020

Zmiana organizacji pracy w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu!

Od 22 września (wtorek) 2020 r. w Starostwie Powiatowym Jarosławiu, wszelkie sprawy urzędowe wnoszone przez Klientów/Petentów realizowane będą bezpośrednio w budynku, po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym i zarejestrowaniu na określony dzień i godzinę. Zmiany te wynikają ze stanu wyższej konieczności.

zobacz materiał »