29 października 2020

„Eko-źródełko zdrowia i wiedzy” w SP nr 6

Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. P. Skargi w Jarosławiu od wielu lat prowadzi edukację ekologiczną. Placówka po raz kolejny z sukcesem przystąpiła do konkursu grantowego i otrzymała 10 tys. zł na realizację ciekawego projektu pn. „Eko-źródełko zdrowia i wiedzy”.

- Dzięki zwycięstwie w konkursie o zasięgu ogólnopolskim, na realizację zaplanowanych działań proekologicznych otrzymaliśmy kwotę 10 tys. zł. Nasz projekt „Eko-źródełko zdrowia i wiedzy” kierowany jest do dzieci w wieku szkolnym, ich rodziców, jak również pośrednio do mieszkańców miasta Jarosławia – mówi dyrektor SP nr 6, Patrycja Stefanowska.

Uczniowie  w  czasie zajęć podejmowali temat ochrony wód.  Rozmawiali o „Wodzie w bajkach", zastanawiali się  do czego potrzebna jest woda, dlaczego należy ją oszczędzać i dbać o jej czystość. Szukali odpowiedzi na pytanie „Czy woda w Wiśle może być słona?".

Sposobem na przyzwyczajanie dzieci od najmłodszych lat do picia dobrej, zdrowej wody bez konieczności korzystania z plastikowych kubeczków i ograniczenie zużycia plastikowych butelek jest zakupione przez placówkę poidełko szkolne.

- Cieszymy się, że wśród jarosławskich szkół to właśnie w naszej szkole zamontowany zostanie pierwszy zdrój. Myślimy, że będzie ono fantastycznie służyło wszystkim uczniom, jednak musimy jeszcze na to trochę poczekać, przestrzegając wytycznych GIS związanych z sytuacją epidemiologiczną w kraju – podkreśla dyrektor SP 6.

Projekt  „Eko – źródełko zdrowia i wiedzy” to również okazja do organizacji ciekawych zajęć, obserwacji, eksperymentowania i prowadzenia rozmów poświęconych wodzie w codziennym życiu, jej oszczędnym gospodarowaniu czy prowadzeniu badań stopnia zanieczyszczenia wody pobranej z kranu, źródlanej - zakupionej w sklepie, deszczówki i z kałuży. Ciekawą pomocą naukową, która służy na co dzień uczniom, jest zakupiona w ramach projektu „walizka eko-badacza”.

Podczas zajęć młodzi badacze poznali aktualny stan wód w Polsce. Określili najczęstsze przyczyny i skutki zanieczyszczeń - a co najważniejsze - jakie działania mogą sami podjąć, aby w jak najmniejszym stopniu przyczyniać się do degradacji zasobów wodnych.

Placówka nawiązała także współpracę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Jarosławiu oraz PGE Energia Odnawialna S.A.

Kierownik Działu Produkcji Wody i Gospodarki Wodomierzowej PWiK, Agnieszka Lis opracowała dla SP nr 6 prezentację „Skąd się bierze woda”. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie drogi wody z rzeki San do domowych kranów. Uczniowie dowiedzieli się, że zanim woda trafi do ich gospodarstw, przebywa długą drogę.

Z kolei przedstawiciel PGE Energia Odnawialna S.A. opowiedział uczniom o tzw. „zielonej" energii (odnawialnej) oraz jej pozytywnym wpływie na środowisko naturalne. Uczniowie mieli możliwość wykonania ogniwa fotowoltaicznego i obejrzenia prezentacji „Źródła energii odnawialnej”.

W projekt angażują się nie tylko uczniowie, ale także ich rodziny. Przykładem są wspólnie wykonywane plakaty pod hasłem „Mój głos w bardzo ważnej sprawie” dotyczące zagrożeń wynikających z emisji smogu i stężenia niebezpiecznych dla zdrowia gazów. Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej także miały okazję podzielić się zdobytą wiedzą na zajęciach edukacyjnych w formie wspólnej pracy plastycznej. Wykonały plakat pod hasłem „Każdy z nas wie chyba, że plastik ląduje w brzuchu wieloryba”. Dodatkowo placówka ogłosiła kilka konkursów z atrakcyjnymi nagrodami: „Czy można namalować powietrze” (dla uczniów klas 1-3), „Z biegiem rzeki San” (dla uczniów klas 4-8), konkurs na ulotkę propagującą postawy proekologiczne.

Kolejny, wymierny efekt realizacji projektu to zakup oczyszczaczy dla SP 6. Nowoczesne urządzenia filtrują już powietrze wolne od zanieczyszczeń, wirusów i bakterii w trzech salach.

- Realizacja  projektu „Eko-źródełko zdrowia i wiedzy”  to przede wszystkim działania praktyczne – zapewnia dyrektor, P. Stefanowska.

- Zdobyta wiedza poprzez pomiary czy obserwacje na dłużej pozostaje w pamięci. Jednym z elementów, który budzi zachwyt uczniów i rodziców jest nasza mini stacja meteorologiczna – kontynuuje. 

Poruszający się kolorowy kogucik wskazuje kierunek i siłę wiatru oraz przyciąga wzrok przechodniów. Korzystając z urządzeń uczniowie codziennie sprawdzają wskazania barometru, temperaturę powietrza, ilość dobowego opadu. Zebrany w ciągu dwóch tygodni materiał pozwoli na wykonanie kalendarza pogody i umożliwi oszacowanie zmian pogodowych.

Projekt obejmuje jeszcze szereg zadań, których realizacja uzależniona będzie od sytuacji epidemiologicznej.

Informacja na podstawie materiału SP nr 6 w Jarosławiu

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Brak opisu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

20 października 2020

68 lotników z ziemi jarosławskiej uhonorowano na muralu!

Inicjatywa jego powstania związana była z 80. rocznicą stoczenia bitwy o Anglię – pierwszej kompanii prowadzonej wyłącznie za pomocą lotnictwa.

zobacz materiał »
19 października 2020

OPERACJA „TRWAŁA ODPORNOŚĆ”

W ubiegłym tygodniu żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zwiększyli swoje działania w walce z COVID 19. 

zobacz materiał »
19 października 2020

Posiedzene on-line Parlamentarnego Zespół ds. Suwerenności Lekowej Polski

Przemysł farmaceutyczny w Polsce rośnie, ale nie tak szybko, jak cała gospodarka pod rządami PiS. Nasz rząd dostrzega wartość tego sektora, ale wydaje się, że w polityce lekowej potrzebny jest większy interwencjonizm, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo lekowe – powiedział poseł Tadeusz Chrzan, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej Polski, który 15 października br. debatował o kondycji krajowego przemysłu farmaceutycznego.

zobacz materiał »
19 października 2020

Zasady przyjęć w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu

Uwaga! W związku z objęciem powiatu jarosławskiego strefą „czerwoną” od 17 października 2020 r., przekazujemy niezbędne informacje, dotyczące funkcjonowania Starostwa Powiatowego w Jarosławiu w najbliższym czasie.

zobacz materiał »
9 października 2020

Koronawirus - stan na 9 października 2020 r. godzina 10.30.

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 5 536 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 3 263 osób wyzdrowiało/zwolniono z izolacji. Odnotowano 170 zgonów.

zobacz materiał »