1 kwietnia 2014

Dziecko z cukrzycą w szkole

Co warto wiedzieć o cukrzycy mając w klasie ucznia z tą chorobą, jakie problemy muszą pokonywać dzieci i młodzież w codziennej rzeczywistości,  zalecane sposoby wspomagania dzieci w przezwyciężaniu skutków cukrzycy, organizacyjne aspekty opieki nad dzieckiem z cukrzycą w przedszkolach i szkołach - to tylko niektóre tematy jakie zostały poruszone na spotkaniu zorganizowanym specjalnie dla pedagogów jarosławskich szkół. W charakterze prelegentów wystąpili: Elżbieta Drachal - lekarz diabetolog oraz Renata Wilczkiewicz - prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. W spotkaniu uczestniczyli ponadto Grzegorz Graboń, prezes jarosławskiego Koła Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - organizator wydarzenia oraz z ramienia Urzędu Miasta, sekretarz Jan Biłas.

- W imieniu burmistrza Andrzeja Wyczawskiego serdecznie dziękuję Panu Prezesowi za to, że w czasie spotkań podejmuje problematykę cukrzycy nie tylko w aspekcie ludzi starszych, ale również w sytuacjach gdy ta choroba dotyczy dzieci i młodzieży - mówił sekretarz J. Biłas w wystąpieniu.

Jak ważne jest poszerzanie swojej wiedzy na temat cukrzycy, szczególnie w kontekście dzieci i młodzieży, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nie bez powodu choroba ta nazwana jest „epidemią XXI wieku". Dane statystyczne jej dotyczące mogli poznać również uczestnicy spotkania w Centrum Kultury i Promocji: w 2011 r. liczba chorych na świecie to 366 mln, w Polsce 2,5 mln; w tym samym roku z powodu cukrzycy na świecie umarło 4,6 mln ludzi, a co roku na cukrzycę typu 1 zachoruje 78 tys. dzieci.

Monika Polita

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej

Urząd Miasta Jarosławia

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

30 marca 2014

XLIII Krajowa wystawa psów rasowych

Już po raz 43. Jarosław był miejscem spotkań wystawców, hodowców i miłośników psów z całej Polski. W dniach 29-30 marca w hali MOSiR odbyła się Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Imprezie patronował Burmistrz Miasta Jarosławia.

zobacz materiał »
25 marca 2014

Czy 27 lip z ulicy Żeromskiego zostaną wycięte

27 drzew może zostać wyciętych z braku konkretnego rozwiązania komunikacyjno-parkingowego na ul. Żeromskiego.

zobacz materiał »
21 marca 2014

Targi Edukacyjne dla gimnazjalistów

Placówki oświatowe powiatu jarosławskiego zaprezentowały się dziś podczas Targów Edukacyjnych zorganizowanych przez Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Starostę Jarosławskiego.

zobacz materiał »
24 marca 2014

Zbieraj nakrętki – pomóż Hospicjum

Zbieranie nakrętek jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno - ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Nakrętki po napojach czy detergentach zbierają nie tylko wolontariusze, ale także szkoły, urzędy oraz osoby prywatne. W dniach od 31.03.2014 r. do 04.04.2014 r. Burmistrz Miasta Jarosławia wspólnie z Fundacją Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje akcję pt. „Nakręć się na pomaganie” w szkołach i placówkach oświatowych podległych Gminie Miejskiej Jarosław.      

zobacz materiał »
23 marca 2014

Skutki wyrzucania płonących zniczy do kontenerów

Skutki wyrzucania płonących zniczy do kontenerów

zobacz materiał »