8 listopada 2019

"Opowieści Wąskotorowe dla Niepodległej" - finał projektu

Na uroczystości podsumowującej projekt gościli zaangażowani w jego realizację, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Przeworsku, a także dyrektorzy szkół i ośrodków kultury, które również przyczyniły się do dotarcia kolei wąskotorowej "Pogórzanin" na ostatnią stację. 

zobacz materiał »
8 listopada 2019

XII Jarosławskie Potyczki Ortograficzne

W tej edycji organizowanego od 2008 roku konkursu udział wzięło blisko 150 uczestników. Wśród nich znaleźli się między innymi starosta jarosławski Stanisław Kłopot oraz wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz.

zobacz materiał »
8 listopada 2019

Jarosławski geniusz

Zobacz wywiad z Emilią Matrejek. Absolwentka Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz laureatka konkursu „Matura na 100%” opowiada o nauce, swojej pasji i planach na przyszłość.

zobacz materiał »
1 listopada 2019

Dzień Wszystkich Świętych

W tym szczególnym dniu odwiedzamy groby naszych bliksich, by zapalić znicz i podtrzymać pamięć o nich w naszych sercach i umysłach.

zobacz materiał »
29 października 2019

„Zachowaj Trzeźwy Umysł” - Medal dla Jarosławia

Fundacja Trzeźwy Umysł oraz Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych doceniły aktywność profilaktyczno-edukacyjną Jarosławia w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i zwalczania narkomanii. Miasto zostało odznaczone medalem „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, zaś Małgorzata Bórzyńska – pracownik Urzędu Miasta Jarosławia została zaproszona do prestiżowego grona Kapituły, jako jedna z najbardziej aktywnych pełnomocników i koordynatorów ds. profilaktyki ze wszystkich województw.

zobacz materiał »
24 października 2019

„Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon"

Historia wielkiego bohaterstwa

Sesja popularnonaukowa pn. „Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon" była jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka". 24 października w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu o naszej bohaterce, jej wojennym dorastaniu oraz m.in. historii pomnika w parku opowiadali: prof. dr hab. Andrzej Olejko, dr Tomasz Bereza, Jerzy Czechowicz, hm. Leszek Chmiel, hm. Jan Benesz, Stanisław Lenar i hm. Mirosław Froń. Dla uczestników zostały również przygotowane foldery i okolicznościowe pocztówki. Organizatorem sesji był Hufiec ZHP Jarosław, który planuje jeszcze questing poświęcony swojej patronce.

 

Przypadające w 2019 roku trzy rocznice związane z Czesławą Puzon ps. „Baśka" - 100. rocznica urodzin, 75. śmierci oraz 35. nadania jej imienia Hufcowi ZHP w Jarosławiu, są szczególną okazją do przypomnienia postaci młodej, jarosławskiej harcerki, żołnierza Armii Krajowej, łączniczki, pilnej uczennicy, dobrej koleżanki, zamordowanej przez Gestapo w lesie kidałowickim 9 czerwca 1944 r. Kim obecnie jest dla nas? Na to pytanie pomagali odpowiedzieć m.in. prelegenci sesji popularnonaukowej pn. „Autorytet czy idol - rzecz o Czesławie „Baśce. 24 października w sali lustrzanej CKiP zaproszenie Komendy Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki” Puzon w Jarosławiu przyjęli: 

  • prof. dr hab. Andrzej Olejko - Wojenne dorastanie. Młodzież polska w okresie II wojny światowej,
  • dr Tomasz Bereza - Polskie państwo podziemne na terenie powiatu jarosławskiego w latach 1939 - 1944,
  • Jerzy Czechowicz - „Baśka" mniej znana,
  • hm. Leszek Chmiel, hm. Jan Benesz - Nasz dom,
  • Stanisław Lenar - Historia jednego pomnika,
  • hm. Mirosław Froń - Kompania BOHATER.

Podczas wystąpień, których wysłuchała głównie młodzież jarosławskich szkół, wielokrotnie padały stwierdzenia, że za osobą Czesławy Romany Puzon kryje się historia wielkiego bohaterstwa. Podsumowaniem sesji była zachęta młodzieży do zgłębiania informacji o ich rówieśniczce „Baśce", by pamięć o harcerce przetrwała dla kolejnych pokoleń. Organizatorzy sesji przygotowali dla uczestników również okolicznościowe pocztówki oraz foldery.  

zobacz materiał »
28 października 2019

Nowy starosta powiatu jarosławskiego

Decyzja nie była szczególnie zaskakująca. Miejsce wybranego z list PiS Tadeusza Chrzana, który mury starostwa zamienił na sejmowe ławy zajmie Stanisław Kłopot. Piastujący do tej pory stanowisko przewodniczącego Rady Powiatu otrzymał 24 głosy i został jednomyślnie wybrany nowym starostą.

zobacz materiał »
19 października 2019

Za siedmioma lasami, czyli "Lasy Rocznicowe"

"Lasy Rocznicowe" to inicjatywa Nadleśnictwa Sieniawa, dzięki której udało się posadzić tylko w tym roku kilkanaście tysięcy drzew. Jak zapewnia Nadleśniczy Janusz Starzak, w przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnej edycj. W tym roku odbyła się druga edycja imprezy. Rozegrała się ona na terenie leśnictwa Białobrzeżki w okolicach Tryńczy. 

zobacz materiał »
20 września 2019

Konkurs "Matura na 100 procent” - Jarosław ma swoją Laureatkę

Emilia Matrejek, absolwentka Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Liecalnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu została Lauretką konkursu "Matura na 100%". Projekt realizowany przez krakowską fundację "Zawsze warto" oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie najlepszych maturzystów. Zwieńczeniem projektu była uroczysta Gala, która odbyła się w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Na wydarzenie zaproszono Emilię oraz dyrektor ZSD-GiL, panią Renatę Tomaka-Pasternak, która podsumowała:

- Należy podkreślić, że w minionym roku szkolnym maturę zdawało 247 230 młodych osób, z czego Kapituła Projektu wyłoniła 25 wyróżniających się najlepszymi wynikami w skali całego kraju i ponadprzeciętnymi zdolnościami. Laureaci VI edycji pochodzą z 12 województw, a jedyną  Laureatką w województwie Podkarpackim została Emilia Matrejek, absolwentka Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnym im. A. Witkowskiego w Jarosławiu


Tegoroczna VI Gala odbyła się 20 września, gościli na niej również przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, Okręgowej oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a także rektorzy trójmiejskich uczelni. W trakcie Gali nastąpiła prezentacja Laureatów oraz uroczyste wręczenie nagród, a wykład specjalny nt. „Przemiany miłości” poprowadził prof. Bogdan Wojciszke (Uniwersytet Humanistyczno- Społeczny SWPW).   

Emilia Matrejek zdecydowała się na rozpoczęcie studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku: Międzynarodowy Biznes, Finanse i Zarządzanie. Jej największym mażeniem jest połączenie kariery zawodowej ze swoją pasją czyli gotowaniem, absolwentka ZSD-GiL rozważa w przyszłości poprowadzenie własnej restauracji. 

zobacz materiał »
16 października 2019

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II ma nową stołówkę

w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu zakończono prace remontowe i oddano do użytku odnowioną stołówkę dla wszystkich uczniów. OSW jest placówką prowadzoną przez Powiat Jarosławski.

W wyniku złożonego wniosku o uzyskanie dofinansowania w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” Szkoła Podstawowa nr 8 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu otrzymała kwotę 100 000,00 zł (z czego 80 000 zł wynosiło dofinansowanie, natomiast 20 000 zł stanowił wkład własny Powiatu Jarosławskiego). Warto nadmienić, że jest to jedna z niewielu szkół podstawowych  w województwie podkarpackim, która otrzymała takie wsparcie finansowe.

- W nowej jadalni z zdrowych posiłków, przygotowywanych we własnej kuchni, korzystać będą uczniowie przedszkola, szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia i szkoły przysposabiającej do pracy oraz wychowankowie mieszkający w internacie - wyjaśnia dyrektor placówki Wojciech Głąb. - Uczniowie Ośrodka z przyjemnością spożywają śniadania, obiady i kolacje w nowej stołówce szkolnej, twierdząc, że są one teraz jeszcze smaczniejsze - dodaje dyrektor.

W ramach otrzymanych środków finansowych wykonano prace remontowe i zakupiono dodatkowe wyposażenie gastronomiczne do kuchni oraz do jadalni, z której korzystają uczniowie i wychowankowie placówki. W pomieszczeniu jadalni wykonano prace mające na celu renowację podłoża i położenie nowej wykładziny podłogowej oraz pomalowano ściany. Zakupiono również nowe stoły i krzesła, które można dostosować do wzrostu dzieci i młodzieży.

zobacz materiał »