1 października 2014

Owoce dla zdrowia

Szarlotka, ciasto marchewkowe, ryż z jabłkami i cynamonem – takie i wiele innych dań z kompozycji owocowo-warzywnych przyrządzają mieszkańcy gminy Tryńcza. Tych smacznych, a przede wszystkim zdrowych potraw i soków możemy mieć teraz pod dostatkiem, ponieważ 1 października Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał z Podkarpackiego Banku Żywności w Rzeszowie transport 19 ton jabłek i 11 ton marchwi. W sumie 30 ton rozprowadzono wśród mieszkańców trynieckich miejscowości.

Akcja została przeprowadzona w ramach Gminnego Programu Prozdrowotnego pn. „Owoce dla zdrowia”, który został przyjęty do realizacji przez wójta Ryszarda Jędrucha. Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na to, co jemy oraz jaki tryb życia prowadzimy. Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców. Jednak największy akcent kładzie się na dzieci i młodzież, dla których właściwy sposób odżywiania ma olbrzymi wpływ w okresie dorastania. W związku z tym, znaczna część owoców została rozprowadzona we wszystkich szkołach i przedszkolach gminy Tryńcza. Dzięki realizacji programu, jabłka i marchew mogli w dowolnej ilości zabrać nie tylko podopieczni GOPS, ale wszyscy chętni. Do akcji przyłączyli się sołtysi, którzy w Wiejskich Domach Kultury zachęcali do spożywania owoców i warzyw. 30 zdrowych i smacznych ton to jeszcze nie koniec. W kolejnych jesiennych dniach planowany jest następny transport.

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski. Jest odpowiedzią na rosyjskie embargo nałożone na polskich rolników i sadowników. Komisja Europejska i minister rolnictwa Marek Sawicki zachęcają do oddawania owoców i warzyw na cele charytatywne. Dla przedsiębiorców, którzy przekażą je do Banków Żywności, przewidziane są rekompensaty ze środków unijnych.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

22 września 2014

51 Sesja Rady Powiatu

Radni na 51 Sesji Rady Powiatu przyjęli zmiany w planie dochodów i wydatków budżetu Powiatu Jarosławskiego. Wpisano do niego dodatkowe środki na inwestycje drogowe w wysokości ponad 2mln złotych.

 

zobacz materiał »
19 września 2014

Goście ze Szwajcarii w Gminie Tryńcza

17 września zakończyła się rewizyta Prezydenta szwajcarskiej gminy Gossau, który gościł w gminie Tryńcza przez kilka dni. We wtorek Pan Thomas Binder wziął udział w Sesji Rady Gminy. Podczas obrad została podpisana umowa w ramach projektu „Zdobywanie nowych doświadczeń w dziedzinie kultury w gminie Tryńcza w oparciu o wymianę szwajcarsko - polską". 

zobacz materiał »
14 września 2014

Otwarcie Domu Kultury w Maleniskach

Otwarcie Domu Kultury w Maleniskach

zobacz materiał »
7 września 2014

Dożynki Powiatowo - Gminne w Sośnicy

Mszą święta w kościele pw. Antoniego Padewskiego w Sośnicy rozpoczęto Powiatowo-Gminne Dożynki 2014, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu wraz z Gminą Radymno. Po nabożeństwie, odprawionym przez biskupa Adama Szala, korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Sośnicy przeszedł na stadion, gdzie odbywała się uroczystość.

zobacz materiał »
9 września 2014

Nowoczesna szkoła

W ubiegłym tygodniu uczniowie trzech Zespołów Szkół z terenu gminy Tryńcza otrzymali tablety. Po 30 nowoczesnych urządzeń trafiło do Gniewczyny Łańcuckiej, Gorzyc i Tryńczy. Tablety zostały zakupione w ramach realizowanego przez Gminę Tryńcza projektu pod nazwą „Podniesienie jakości kształcenia w Zespołach Szkół na terenie Gminy Tryńcza poprzez doposażenie w środki dydaktyczne i rozbudowę Zespołu Szkół w Tryńczy o obiekt wielofunkcyjny”. 

zobacz materiał »