18 listopada 2014

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie tego aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w USA Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym 
z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. 
Od wielu lat palenie tytoniu stanowi poważny problem społeczny w Polsce. Wyniki badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sierpniu 2013 roku* pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się 27% Polaków w wieku 15 i więcej lat. Palenie tytoniu od lat stanowi główną przyczynę wysokiej umieralności w dorosłej populacji Polski. Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 roku palenie tytoniu było przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce, z czego około 43 tys. stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35–69 lat). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lat życia, a starsi (w wieku 70 i więcej lat) – 9 lat.
Badania epidemiologiczne wskazują, że wdychanie dymu tytoniowego przez osoby niepalące stanowi w Polsce jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności dorosłych. Szacunki z 2002 roku pokazały, że z powodu wdychania dymu tytoniowego zmarło w tym czasie co najmniej 1826 niepalących Polaków. W Polsce przeprowadzono także wiele badań klinicznych i epidemiologicznych obrazujących zdrowotne następstwa wymuszonego narażenia dzieci na dym tytoniowy. Obserwuje się wśród nich wzrost ryzyka niższej masy urodzeniowej, zakażeń dróg oddechowych, upośledzenia funkcji płuc, nawracających chorób ucha, ataków astmy, czy nawet nagłego zgonu niemowlęcia.
12% palących kobiet oraz 10% palących mężczyzn przyznało, że zdarza im się palić w obecności kobiet w ciąży. W obecności dzieci zdarza się palić 27% mężczyzn oraz 22% kobiet. Zarówno badane kobiety, jak i mężczyźni deklarują, że dość często zdarza im się palić w obecności innych osób dorosłych niepalących tytoniu – 60% palących mężczyzn, 47% palących kobiet.
Wprawdzie, dzięki zmianie w 2010 roku przepisów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ryzyko narażenia Polaków na środowiskowy dym tytoniowy w miejscach publicznych znacznie zmalało, jednak zjawisko to nadal stanowi poważne zagrożenie. Ciągle jeszcze aż 45% Polaków deklaruje narażenie na dym tytoniowy w domu, a około 7% w zakładzie pracy.
Zadbaj o swoje zdrowie i najbliższych. Zrezygnuj z palenia już dziś!
Co zrobić, aby ustrzec je przed zachorowaniem i śmiercią? Najskuteczniejszym i jedynym znanym obecnie sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na raka płuca, jest rzucenie palenia! Najpoważniejszych skutków palenia tytoniu nie widać, a przecież prawie 90 proc. wszystkich przypadków zachorowań na raka płuca jest wynikiem palenia. U kobiet rak płuca jest obecnie najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

13 listopada 2014

Ostatnia Uroczysta Sesja Rady Miasta tej kadencji

Kadencja 2010-2014 dobiega końca. 13 listopada, na trzy dni przed wyborami samorządowymi odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Jarosławia szóstej kadencji. Była to okazja do podsumowania pracy radnych oraz pracy całego samorządu miejskiego.

zobacz materiał »
17 listopada 2014

Tygodniowy Serwis Informacyjny

Tygodniowy Serwis Informacyjnyod 7-14.11.2014

zobacz materiał »
16 listopada 2014

Wybory Samorządowe 2014 - Technika głosowania

Wybory Samorządowe 2014 — Technika głosowania

zobacz materiał »
11 listopada 2014

Debata kandydatów na Burmistrza Miasta Jarosławia w Jarosławskim Opactwie

Debata kandydatów na Burmistrza Miasta Jarosławia w dniu 11 listopada 2014 w Jarosławskim Opactwie, zorganizowana przez grupę proboszcza tego Klasztoru. 

zobacz materiał »
9 listopada 2014

Tygodniowy Serwis Informacyjny

Tygodniowy Serwis Informacyjny od 30.10-06.11.2014

zobacz materiał »