27 grudnia 2013

Życie Podkarpackie - "Tysiące lat przed Chrystusem"

Wiadomo było o licznych śladach archeologicznych pochodzących sprzed 7,5 tysiąca lat, a nawet starszych. Jednak dopiero w trakcie pracy przy budowie obwodnicy Jarosławia, a potem autostrady trafiliśmy na odkrycia dające nowe spojrzenie na przeszłość tego regionu – mówi archeolog Andrzej Pelisiak, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszwskim.

Od tysięcy lat między Wisłą a Bugiem żyli ludzie, a gdy w Egipcie budowano piramidy, u nas rozwijały się cywilizacje porównywalne z tymi, które spotykamy w tym czasie nad Morzem Śródziemnym. Potwierdzają to wykopaliska wydobyte z ziemi przed zalaniem jej asfaltem. Przykładem może być potężna osada odsłonięta podczas prac prowadzonych przy obwodnicy Jarosławia, niedaleko dzisiejszego wjazdu od strony Pełkiń. Powstała prawie 5 tysięcy lat temu, a używane przez jej mieszkańców przedmioty świadczą, że utrzymywali oni kontakt z ludźmi żyjącymi nawet na terenie dzisiejszej Słowacji, Węgier i Rumuni. – Wykorzystywali surowce niewystępujące w okolicy Jarosławia. Musieli je sprowadzać, a najbliższe rejony, gdzie można je spotkać, znajdują się około 150 kilometrów od Przemyśla – tłumaczył A. Pelisiak.

Raj archeologów

Rajem dla archeologów były badania prowadzone przed budową autostrady. W sąsiedztwie osady odkrytej przy obwodnicy, w pobliżu Pawłosiowa, natrafili na duże osiedle powstałe w podobnym czasie. Kolejne odkrycia zrewolucjonizowały wiedzę o prapoczątkach cywilizacji na naszych ziemiach. Pod Rozborzem natrafiono na zabytki sprzed 5 tysięcy lat. Kolejne wykopano pod Skołoszowem. W Jankowicach napotkano na neolityczną osadę. W Mirocinie i Szczytnej odsłonięto bogato wyposażone groby nazwane książęcymi z racji cennych przedmiotów znalezionych przy zmarłym. Najstarsze odkrycia mają ponad 8 tysięcy lat. Młodszych, liczących około 5 tysięcy lat, jest bardzo wiele.

Więcej w bieżącym numerze ŻP.

źródło: http://www.zycie.pl/informacje/Jaroslaw/1444,Tysiace-lat-przed-Chrystusem.html

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

23 grudnia 2013

Autostradą A4 do granicy

Od 23 grudnia 2013 r. kierowcy mogą korzystać z ciągu głównego nowego, ponad 21-kilometrowego odcinka A4 na Podkarpaciu. To kolejne kilometry na sieci nowych dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. Odcinek od węzła Przemyśl do Korczowej (granica państwa) wybudowany został przez firmę AVAX. Wartość kontraktu to 818 mln zł.

zobacz materiał »
20 grudnia 2013

A4 - węzeł Jarosław Zachód otwarty!

Kierowcy mogą już korzystać z węzła autostradowego Jarosław Zachód (Wierzbna). Wykonawcą prac był Polimex Mostostal, który zrealizował węzeł w ramach budowy odcinka A4 Rzeszów-Jarosław.

zobacz materiał »
19 grudnia 2013

Ruchoma szopka w gimnazjum

Ruchoma szopka w gimnazjum

Od kilku dni gimnazjaliści mogą podziwiać piękną szopkę, która została ustawiona w holu szkoły. Wokół szopki na ruchomej podstawie przesuwają się postacie pasterzy, trzej królowie i figury zwierząt. Towarzyszy temu włączana przed lekcjami oraz w czasie przerw muzyka świątecznych kolęd.  Wszystko to w scenerii choinek, kolorowych świateł i efektów specjalnych. 

zobacz materiał »
18 grudnia 2013

Zakończenie budowy trybun na stadionie miejskim w Radymnie

Zakończył się II etap budowy trybun wraz z zadaszeniem na stadionie miejskim. Cała inwestycja dotycząca budowy trybun objęła wykonanie siedmiu sektorów  mieszczących trzy rzędy siedzisk, po 20 siedzisk w rzędzie, wykonanie zadaszenia nad dwoma sektorami oraz barierek ograniczających trybuny z tyłu. 

zobacz materiał »
13 grudnia 2013

Kolejne odcinki autostrady gotowe

Jeśli pogoda pozwoli i nadzór budowlany wyda stosowne pozwolenie, to jeszcze w tym roku zostanie otwarty dla ruchu odcinek autostrady od Radymna do Korczowej. Zostanie również uruchomiony węzeł w Wierzbnej.

więcej na: http://www.zycie.pl/informacje/Jaroslaw/1361,Kolejne-odcinki-autostrady-gotowe.html

źródło: Życie Podkarpackie

zobacz materiał »