27 grudnia 2013

Gazeta Jarosławska - "W płomieniach stracił żonę, córkę uratowali sąsiedzi"

Gorliczyna-Szewnia: Pożar, w którym Roman Kubrak stracił żonę zdarzył się 6 grudnia. Tragedia rozegrała się w domu jednorodzinnym. W płomieniach stanęła jedna kondygnacja murowanego budynku. Straty są duże. Na pomoc w pierwszej kolejności pospieszyła rodzina, sąsiedzi i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Tamten wieczór niczym nie różnił się od innych. Każdy z domowników miał swoje zajęcia. Pan Roman znajdował się w suterenach domu, kiedy przybiegł do niego syn Rafał z wiadomością, że na parterze domu się pali. W popłochu wbiegł na wyższą kondygnację. Tam po korytarzu i pokojach już szalały płomienie.

– Zdążyłem wydostać się z budynku przez balkon, ale płomienie i tak zdążyły trochę oparzyć mi twarz i rękę – opowiada pan Roman. – Natychmiast pobiegłem po pomoc do sąsiadów. Córka, 19-letnia Agata, zdążyła przemieścić się do pokoju, gdzie nie sięgał ogień, ale było spore zadymienie.

   Dziewczyna próbowała sama wezwać straż, ale gryzący w gardło dym nie pozwolił jej mówić. W domu pozostawała jeszcze jedna osoba – matka Agaty i Rafała.

   Straż pożarna przyjechała szybko. Łącznie w akcji udział brało 8 jednostek. Potężny ogień i dym opanował parter domu na tyle, że nie można było dostać się do środka. Wnętrze było w dużej mierze wykończone boazerią, kasetonami, przez co paliło się bardzo intensywnie.

 

Heroiczna postawa młodych ludzi

Kiedy mieszkający naprzeciw Andrzej Ruchała dzwonił po straż, do domu Kubraków pobiegła jego córka Aneta wraz z narzeczonym Tomaszem Kapustą i dwojgiem innych domowników. To pan Tomasz pomógł wydostać się Agacie z ogarniętego dymem i ogniem domu. Dziś mówi skromnie, że każdy zachowałby się tak samo.

– Stała w oknie i krzyczała „Ratunku, ratujcie mnie i moją mamę!” – wspomina tamtą chwilę Tomasz Kapusta, zawodowy żołnierz pracujący w jarosławskiej jednostce. – Kazałem jej skakać, ale bardzo się bała. Przeskoczyłem przez ogrodzenie i chciałem dostać się wyżej. Krzyczałem, żeby ktoś przyniósł drabinę. Wyszedłem wyżej, ale dziewczyna panicznie bała się wyjść na parapet. W końcu wyciągnąłem ją, usiadła na parapecie, a potem powoli zeszła po szczeblach. Chciałem iść dalej, ale czarny, duszący dym nie pozwolił dotrzeć do jej matki – dodaje.

   Agata pamięta tyle, że mama leżała na podłodze pokoju, gdzie znajdował się piecyk olejowy do ogrzewania pomieszczenia. To prawdopodobnie jego wybuch spowodował pożar. Dopiero kiedy zaistniała możliwość wejścia do domu, strażacy odnaleźli w środku ciało 48-letniej właścicielki domu.

więcej w Gazecie Jarosławskiej

źródło: http://www.jaroslawska.pl/artykul/9939,W-plomieniach-stracil-zone-corke-uratowali-sasiedzi

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

27 grudnia 2013

Życie Podkarpackie - "Tysiące lat przed Chrystusem"

Wiadomo było o licznych śladach archeologicznych pochodzących sprzed 7,5 tysiąca lat, a nawet starszych. Jednak dopiero w trakcie pracy przy budowie obwodnicy Jarosławia, a potem autostrady trafiliśmy na odkrycia dające nowe spojrzenie na przeszłość tego regionu – mówi archeolog Andrzej Pelisiak, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszwskim.

zobacz materiał »
23 grudnia 2013

Autostradą A4 do granicy

Od 23 grudnia 2013 r. kierowcy mogą korzystać z ciągu głównego nowego, ponad 21-kilometrowego odcinka A4 na Podkarpaciu. To kolejne kilometry na sieci nowych dróg szybkiego ruchu w południowo-wschodniej Polsce. Odcinek od węzła Przemyśl do Korczowej (granica państwa) wybudowany został przez firmę AVAX. Wartość kontraktu to 818 mln zł.

zobacz materiał »
20 grudnia 2013

A4 - węzeł Jarosław Zachód otwarty!

Kierowcy mogą już korzystać z węzła autostradowego Jarosław Zachód (Wierzbna). Wykonawcą prac był Polimex Mostostal, który zrealizował węzeł w ramach budowy odcinka A4 Rzeszów-Jarosław.

zobacz materiał »
19 grudnia 2013

Ruchoma szopka w gimnazjum

Ruchoma szopka w gimnazjum

Od kilku dni gimnazjaliści mogą podziwiać piękną szopkę, która została ustawiona w holu szkoły. Wokół szopki na ruchomej podstawie przesuwają się postacie pasterzy, trzej królowie i figury zwierząt. Towarzyszy temu włączana przed lekcjami oraz w czasie przerw muzyka świątecznych kolęd.  Wszystko to w scenerii choinek, kolorowych świateł i efektów specjalnych. 

zobacz materiał »
18 grudnia 2013

Zakończenie budowy trybun na stadionie miejskim w Radymnie

Zakończył się II etap budowy trybun wraz z zadaszeniem na stadionie miejskim. Cała inwestycja dotycząca budowy trybun objęła wykonanie siedmiu sektorów  mieszczących trzy rzędy siedzisk, po 20 siedzisk w rzędzie, wykonanie zadaszenia nad dwoma sektorami oraz barierek ograniczających trybuny z tyłu. 

zobacz materiał »