19 lutego 2015

Nowy obiekt w Układzie Słonecznym

Zespół poszukiwaczy ZSTiO w Jarosławiu pracujący w ramach międzynarodowego projektu PanStarrs odkrył nieznany dotąd obiekt w Układzie Słonecznym – planetoidę. Obiekt o wdzięcznej nazwie: LBPS392 odkryty przez zespół A.Rosiak & R.Kurecki ZSTiO Jarosław Poland ma już statut "Preliminary", czyli potwierdzonej obserwacji nieznanej planetoidy - zatem został zaobserwowany powtórnie w ciągu kilkudziesięciu godzin od odkrycia.

Kampania badawcza organizowana jest przez International Asteroid Search Collaboration (IASC) a dane, które są analizowane pochodzą z ogromnego teleskopu Pan-STARRS 1 zlokalizowanego na Hawajach. Na czym polega nasza praca? Otrzymywane zdjęcia są analizowane przez uczniów i szkolnego koordynatora - spotkania organizowane są po szkole / na skypie/ mailowo i wspólnie opracowywane. Wyszukiwane są obiekty, które PROGRAM zakwalifikuje jako nieznane. Eliminowane są szumy, miony kosmiczne, martwe piksele, mierzone jest dokładnie położenie znalezionego obiektu na niebie. Następnie zostaje napisany raport, zgodnie z dokładnie określonymi regułami.

Astronomia nie ma ambicji odpowiedzieć na wszystkie możliwe pytania o „życie, Wszechświat i całą resztę”, jak powiedział pewien pisarz. Jednak tym, którzy zechcą się w nią zagłębić, oferuje wspaniałą intelektualną przygodę.

Nasze odkrycie można zobaczyć tutaj: http://iasc.hsutx.edu/panstarrs/discover.html.

Koordynatorem szkolnym kampanii jest Anna Rosiak.

Tekst: ZSTiO

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

12 lutego 2015

Sytuacja jarosławskich szkół

Ciąg dalszy spotkań Burmistrza W. Palucha z mieszkańcami mające na celu  zobrazowanie sytuacji jarosławskich szkół i rozwiązania problemów związanych z finansowaniem oświaty.

zobacz materiał »
11 lutego 2015

Studniówka nie tylko wielkim balem przed egzaminem

Studniówkowy szał trwa. Jak się okazuje, bal jest nie tylko okazją do zabawy przed miesiącami nauki do egzaminu dojrzałości. To także symbol wkroczenia w dorosłe życie.

zobacz materiał »
4 lutego 2015

Technik elektronik jarosławskiego ZSTiO na drugim miejscu w Polsce

14 stycznia 2015 r. miesięcznik Perspektywy ogłosił prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych wskazując najlepsze licea i technika w Polsce .

zobacz materiał »
30 stycznia 2015

Przyszłość Jarosławskiej Oświaty - reportaż krótszy

W piątek 30 stycznia 2015 z inicjatywy Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha odbyło się w MOK spotkanie mające na celu zobrazowanie sytuacji jarosławskich szkół oraz rozpoczęcie konsultacji społecznych na temat zaradzenia narastającym od wielu lat problemom związanym z finansowaniem oświaty.

zobacz materiał »
30 stycznia 2015

Przyszłość Jarosławskiej Oświaty - reportaż dłuższy

W piątek 30 Stycznia 2015 z inicjatywy Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha odbyło się w MOK spotkanie mające na celu zobrazowanie sytuacji jarosławskich szkół. Spotkanie jednocześnie zapoczątkowało konsultacje społeczne mające na celu wspólne wypracowanie rozwiązania problemu związanego z finansowaniem oświaty.

zobacz materiał »