25 marca 2015

Wystawa w bibliotece I LO w Jarosławiu

 Z historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu dowiadujemy się iżdopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy nastąpiło załamanie politycznej potęgi Habsburgów, ziemie polskie otrzymały szeroką autonomię, z której skorzystali również Jarosławianie. Staraniem ówczesnego burmistrza Gustawa Adolfa Weissa założono szkołę realną, która dawała możliwość zdobycia wykształcenia średniego i kontynuowania studiów politechnicznych. Rada Szkolna Krajowa (instytucja częściowo autonomiczna) wydała w 1868 roku zgodę na utworzenie trzyklasowej szkoły realnej i rozszerzanie jej co roku o kolejne szczeble edukacyjne. Dyrektorem został Wojciech Kornicki. W 1875 r. szkoła liczyła 7 klas i wtedy po raz pierwszy odbył się egzamin dojrzałości, do którego przystąpiło 29 uczniów. To był początek jarosławskiego „Kopernika” . By uczniowie zechcieli sięgnąć do tych czasów, bibliotekarze z tamtejszej szkoły przygotowali wystawę starych ksiąg, znajdujących się w zbiorach archiwalnych. Szeroko o tym czego można dotknąć na wystawie mówiła nam bibliotekarka Anna Bis, my zaznaczymy tylko iż celowo przytoczyliśmy najwcześniejsze dzieje szkolnictwa w Jarosławiu, gdyż najstarsza książka, którą można tam zobaczyć pochodzi z 1612 roku, a najwięcej pachnących starością druków pochodzi z roku 1884, kiedy to istniały w szkole dwie biblioteki: dla pedagogów i uczniów.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

7 marca 2015

Wystawa o żołnierzach wykletych

W dniu wspomnieniu Żołnierzy Wyklętych odbyła się wystawa ukazująca życie jak i działalność narodowych bohaterów. Obejmowała ona dużo materiałów, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. 

zobacz materiał »
25 lutego 2015

Wystawa Zdzisława Beksińskiego

25 lutego została zorganizowana wystawa Zdzisława Beksińskiego w budynku szkoły ZSSChiO w Jarosławiu. 

zobacz materiał »
24 lutego 2015

Jarosław w obiektywie KKF

Jarosław w obiektywie KKF

zobacz materiał »
6 lutego 2015

Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia

6 lutego w Kamienicy Orsettich miało miejsce wyjątkowe wydarzenie muzealne. Była to wystawa poświęcona Adamowi i Jadwidze Czartoryskich. Jak wiemy, oboje należeli do ostatniego pokolenia polskiego ziemiaństwa.  Sam Adam Czartoryski bardzo mocno był związany z naszym miastem, ze względu na fakt, że mieszkał zaledwie kilka kilometrów od Jarosławia.

zobacz materiał »
30 stycznia 2015

Wystawa Jana Bruda

Wystawa Jana Bruda

zobacz materiał »