14 kwietnia 2015

Wystawa Honwedzi i Huzarzy na Polskiej ziemi

Wystawa składa się z 24 plansz, prezentuje specjalnie w tym celu przygotowane dzieła 10 znanych węgierskich rysowników komiksu zrzeszonych w Węgierskim Stowarzyszeniu Komiksowym. Podstawę jej stanowią relacje z frontu galicyjskiego ówczesnego korespondenta wojennego Ferenca Molnára (autora powieści "Chłopcy z Placu Broni") oraz wojenne zapiski prof. Lajosa Szádeczkyego Kardossa, obie z lat 1914-1915.

- Zastanawialiśmy się jak obchodzić rocznicę I wojny światowej. Chcieliśmy żeby to było coś ciekawego, nietypowego. Zwróciliśmy się do najlepszych rysowników komiksu, oni na podstawie tych relacji do każdego miasta narysowali cała historię - mówił Janos Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Organizator wystawy dodał również: Część wystawy, te plansze, które mówią o Jarosławiu sprzed 100 lat są unikatem. Jedynym miastem w Galicji gdzie przebywał zarówno Ferenc Molnár iLajosa Szádeczky Kardoss jest Jarosław. Obaj opisali miasto. My połączyliśmy ich relacje. W przypadku innych miast, takich jak Kielce i Zamość prace opierają się na relacji tylko jednego z nich. A jedyne miasto gdzie te relacje są połączone to właśnie Jarosław.

Gościem honorowym obok Janosa Tischlera, dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie był były ambasador Węgier Akos Engelmayer. Z okazji wystawy burmistrz Waldemar Paluch wystosował list gratulacyjny, który na ręce p. Tischlera przekazał Tomasz Wywrót, dyrektor Centrum Kultury i Promocji. W liście czytamy: „Składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania Organizatorom i Osobom współtworzącym ten ciekawy projekt. Niezmiernie cieszy fakt, że Jarosław znalazł się wśród miast, w którym prezentowana jest ekspozycja. To dla nas ogromne wyróżnienie"

Wernisażowi towarzyszyła promocja książki pt. „Galicja" autorstwa Ferenca Molnára, na podstawie której powstał komiks i katalog.

Wystawę można oglądać do 5 maja. Serdecznie zapraszamy. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii, zarówno dla młodego i starszego pokolenia.

TX: 

Monika Sadurska

Kancelaria Burmistrza Miasta

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

11 kwietnia 2015

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Szepty i chichoty czasu"

Wernisaż: 11 kwietnia 2015 godz.18.00. Wystawa czynna do 30 kwietnia 2015.

zobacz materiał »
26 kwietnia 2015

Wystawa Kowalczuk-Waliczek

Koleżeński duet artystyczny, który przyciąga się na bazie kontrastu. Obaj panowie na co dzień są kolegami z pracy, co roku wraz z pierwszymi dniami wiosny w jarosławskim MOKu pokazują co stworzyli przez okres ostatnich dwunastu miesięcy. Na wspomnianej wystawie można obejrzeć zarówno malarstwo i grafikę, kolory, oraz monochromy , wszystko co dzieli, a zarazem łączy Damiana Kowalczuka i Mirosława Waliczeka

zobacz materiał »
25 marca 2015

Wystawa w bibliotece I LO w Jarosławiu

 Z historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu dowiadujemy się iżdopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy nastąpiło załamanie politycznej potęgi Habsburgów, ziemie polskie otrzymały szeroką autonomię, z której skorzystali również Jarosławianie. Staraniem ówczesnego burmistrza Gustawa Adolfa Weissa założono szkołę realną, która dawała możliwość zdobycia wykształcenia średniego i kontynuowania studiów politechnicznych. 

zobacz materiał »
7 marca 2015

Wystawa o żołnierzach wykletych

W dniu wspomnieniu Żołnierzy Wyklętych odbyła się wystawa ukazująca życie jak i działalność narodowych bohaterów. Obejmowała ona dużo materiałów, które po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. 

zobacz materiał »
25 lutego 2015

Wystawa Zdzisława Beksińskiego

25 lutego została zorganizowana wystawa Zdzisława Beksińskiego w budynku szkoły ZSSChiO w Jarosławiu. 

zobacz materiał »