1 maja 2015

VIII „Jarosławskie Potyczki Ortograficzne” - skrót

W czwartek 23 kwietnia 2015 odbyła się kolejna, VIII już edycja konkursu ortograficznego - „Jarosławskie Potyczki Ortograficzne”.

Nie czytamy książek, nie zwracamy uwagi na to jak mówimy, jak piszemy. Używamy wiele skrótów, zapożyczeń, mowy potocznej, wreszcie, spiesząc się podczas pisania używamy alfabetu angielskiego, bo przecież napisanie ą, ę, ź, ż, ó wymaga nie lada wysiłku.

Za to świetnie operujemy w świecie internetu i wszelkich gadżetów elektronicznych. Już dwulatki potrafią znaleźć swoją ulubioną bajkę na youtube i niechętnie rozstają się ze „smartphonem”. Niestety, nie mamy się czym szczycić. Nie trzeba rusyfikacji i germanizacji. Mało kto używa dzisiaj pięknej, słownikowej polszczyzny, mało kto pisze dzisiaj poprawnie, wreszcie mało kto używa artystycznej kaligrafii. Czy jest coś w stanie zmienić taki stan rzeczy? Czy za 2 – 3 pokolenia o języku polskim nie będziemy czytać w podręcznikach do historii? Miejmy nadzieję, że to tylko nierealny scenariusz a co najwyżej nadający się do kolejnego sezonu serialu z cyklu „Czarne lustro”. Czy takie inicjatywy jak jarosławskie potyczki z ortografią są w stanie coś zmienić, przynajmniej w regionie? Przekonani są o tym z pewnością: pomysłodawca, organizatorzy oraz partnerzy i patroni całego przedsięwzięcia. Zainteresowanie dyktandem nie maleje, co więcej jest o nim coraz głośniej nie tylko na Podkarpaciu. O jarosławskich potyczkach wspominają już największe media w Polsce. Coraz więcej przyjezdnych chce się mierzyć w potyczkach, pogłębiać wiedzę i umiejętności ortograficzne. Z dyktandem pt. „O literaturoznawstwie nauczanym nie tylko ex cathedra", opracowanego przez naukowców z Zakładu Literatury Polskiej i Polskiego Oświecenia Instytutu Filologii Polskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego:prof. Marek Nalepa, prof. Roman Magryś, dr. Jolanta Kowal i dr. Grzegorz Trościński, zmagali się gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci, mieszkańcy naszego miasta oraz goście. Tekst dyktanda odczytał gość specjalny – Karolina Szostak, dziennikarka i prezenterka Polsatu. 233 prace poprawiało aż czterdziestu polonistów. Zwycięzca konkursu będzie mógł przez rok posługiwać się tytułem Jarosławskiego Mistrza Ortografii. Dla znawców polskiej ortografii organizatorzy ufundowali nagrody rzeczowe, które wręczył m.in. burmistrz Waldemar Paluch.

Oto lista zwycięzców: KATEGORIA GIMNAZJUM: 1. Wiktoria Suchy 2. Patryk Kozicki 3. Michał Słoma 4. Magdalena Olszówka i Magdalena Mnich KATEGORIA SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA: 1. Faustyna Kiełbowicz 2. Gabriela Bury 3. Barbara Wrzesień 4. Wiktoria Biały 5. Magdalena Olejarz KATEGORIA STUDENT: 1. Joanna Panek 2. Karolina Kumka 3. Natalia Stęchły KATEGORIA MIESZKANIEC: 1. Stanisław Lotycz 2. Weronika Makowska 3. Małgorzata Gelmuda KATEGORIA GOŚĆ: 1. Tomasz Gorczyczewski - dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Krośnie 2. Dariusz Tracz - dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie 3. Zbigniew Piskorz - przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego Imprezę zorganizowało wspólnie Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Jarosławia, Zespół Placówek Oświatowo - Wychowawczych, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu - Filia w Jarosławiu.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

24 kwietnia 2015

„Zlot gwiaździsty – Śladami przeszłości”

W ubiegły piątek 24 kwietnia odbył się uroczysty XIV finał konkursu zorganizowanego przez Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie, pt. „Zlot gwiaździsty – Śladami przeszłości”. 

zobacz materiał »
17 kwietnia 2015

Zatrzymanie uciekającego

Jarosławscy policjanci zatrzymali 31-letniego kierowcę volkswagena sharana, który uciekał przed funkcjonariuszami.

zobacz materiał »
22 kwietnia 2015

Kto zaradzi...

Na ulicy Morawskiej w Jarosławiu mamy wszystko co może wyprowadzić z równowagi każdego kierowcę.

zobacz materiał »
17 kwietnia 2015

IV Jarosławskie Targi Pracy

Reportaż z targów prac, które odbyły się w Jarosławiu.

zobacz materiał »
18 kwietnia 2015

Latający obiekt

 Kto zwiedzał miasto z góry?

zobacz materiał »