8 maja 2015

Ku czci mieszkańców Ziemi Jarosławskiej

8 maja bieżącego roku w 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej na budynku Starostwa Powiatowego w Jarosławiu została odsłonięta tablica ku czci mieszkańców „Ziemi Jarosławskiej poległych podczas II Wojny Światowej oraz Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji, o godzinie 11 na placu przed budynkiem Starostwa został odczytany apel poległych i zabrzmiała salwa honorowa. Nie zabrakło też przedstawicieli władz Urzędu Miasta i samego Starostwa, którzy pod nową tablicą złożyli symboliczne wieńce.

Święto przed tablicą pamiątkową poprzedziła uroczysta eucharystia w Kościele OO. Reformatorów - Franciszkanów, która odbyła się w intencji naszej Ojczyzny, wszystkich ofiar poległych podczas Wojny, za Żołnierzy Wyklętych, żołnierzy podziemia niepodległościowego – walczącego o wolność i niezawisłość narodu polskiego.

Ten dzień, jak w wielu miejscach w Polsce i na Świecie, był dniem refleksji i okrutnych wspomnień, zwłaszcza dla Jarosławia i okolic, gdzie podczas tych tragicznych wydarzeń w Europie, na linii Sanu przebiegała właśnie granica między barbarzyńskim nazizmem i brutalną bolszewicką Rosją. To właśnie tutaj, na naszych ziemiach miały miejsce jedne z pierwszych represji i prześladowań, to stąd wyjechały jedne z pierwszych transportów do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, to stąd kilkudziesięciu żołnierzy z ówczesnego Garnizonu Jarosław trafiło do Katynia.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 kwietnia 2015

Wypadek w Radymnie

W niedzielę 26 kwietnia około godziny 14.30 w pobliżu Dworu Kresowego w Radymnie, doszło do poważnej kolizji z udziałem motocykla. Najprawdopodobniej kierujący samochodem audi A4 – jadący z Przemyśla w kierunku Jarosławia, skręcając z drogi krajowej numer 94 w ulicę Słowackiego nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. W wyniku zderzenia 45 letni kierowca jednośladu doznał obrażeń i został przewieziony do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Kierowca audi – 22 latek nie doznał żadnych urazów. Policjanci ustalili, że obaj kierowcy byli trzeźwi.

Dobra pogoda sprawiła, że motocykliści otworzyli swój sezon, dlatego warto pamiętać o tych szczególnych użytkownikach ruchu. Miejmy na uwadze, że motocykle mogą być wszędzie, a kierujący nimi mogą ulec bardzo poważnym urazom, tym samym pamiętajmy o częstym patrzeniu w lusterka!

zobacz materiał »
25 kwietnia 2015

Wypadek w Dobkowicach. Jedna ofiara śmiertelna

Policjanci pracowali na miejscu tragicznego wypadku w Dobkowicach. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący audi A3 zjechał na przeciwny pas ruchu, uderzył w przepust, przejechał ogrodzenie posesji i dachował. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł pasażer, 20-letni mieszkaniec  gminy Chłopice. W audi oprócz kierowcy podróżowała 17-letnia pasażerka. Ona i kierujący trafili do szpitala. Policjanci ustalili, że kierujący był trzeźwy.

zobacz materiał »
29 marca 2015

II Powiatowy Turniej Szachowy

64 pola i 32 imponujące figury – po równo w kolorach ciemniejszych i jaśniejszych, dwóch graczy. Ta niepozorna gra - z pewnością doceniona przez starsze pokolenia, stanowi doskonałe narzędzie rozwijające nasz potencjał intelektualny, w szczególności od strony nauk ścisłych.

zobacz materiał »
11 marca 2015

Porozumienie Radymna z PWSW

11 marca 2015 roku burmistrz Krzysztof Roman i Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu prof. Krzysztof Knapik podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy miastem Radymnem a przemyską Uczelnią.

zobacz materiał »
5 marca 2015

Spotkania twórców ludowych

5 marca miało miejsce spotkanie twórców ludowych w Gniewczynie pod hasłem: „Ocalić od zapomnienia”. Jest to już XI edycja, podczas której możemy podziwiać tzw. robótki ręczne w wykonaniu mieszkańców gminy Tryńcza.

zobacz materiał »