12 maja 2015

75. rocznica aresztowania uczniów szkoły budowlanki przez Gestapo

7 maja Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu uczcił 75 rocznicę aresztowania jej uczniów przez Gestapo. Z tej okazji, co roku uczniowie tej szkoły obchodzą ten dzień uroczystym apelem poległych – służącym upamiętnieniu oraz refleksji nad tymi okrutnymi wydarzeniami, które miały miejsce nie tylko w jarosławskiej szkole ale również w całej Polsce podczas II Wojny Światowej.

6 maja 1940 roku pod szkołę budowlaną podjechały dwa ciężarowe samochody z nazistowskimi żandarmami. Przerywając wykład z architektury dyrektora Tadeusza Broniewskiego rozpoczęli aresztowania. Część uczniów uniknęła „łapanki” uciekając przez okna budynku i ukrywając się na pobliskich posesjach a część została wywieziona do Sądu Grodzkiego. Po brutalnych przesłuchaniach niektórych zwolniono a pozostali – 8 maja zostali przetransportowani do Tarnowa, a stamtąd trafili prosto do obozu zagłady w Oświęcimiu.

Współcześnie, bardziej niż kiedyś, istnieje potrzeba upamiętnienia wydarzeń i ofiar jakie kryją się za tak haniebnym okresem drugiego, najbardziej krwawego konfliktu na świecie, który przyniósł dziesiątki milionów ofiar. Samym nazistom różne źródła przypisują zagładę rzędu kilkudziesięciu milionów ludzi. Dlaczego bardziej niż kiedyś? Wiedza o tym okresie nie dotarła do wszystkich, młode pokolenia kompletnie nie interesują się tym tematem, a niektórzy wypowiadający się o tym okresie dopuszczają się zafałszowań – a nawet oskarżeń w stosunku do samych ofiar wojny.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

6 maja 2015

Gimnazjum Publiczne nr 2 w Jarosławiu

Gimnazjum Publiczne nr 2 w Jarosławiu jest idealną szkołą dla uczniów stawiających na wszechstronny rozwój osobowy oraz jakość zdobywanej wiedzy.

zobacz materiał »
27 kwietnia 2015

Serwis informacyjny uczniów Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek

Specjalny serwis informacyjny prowadzony przez uczniów Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Darowskiej w Jarosławiu. W autorskim serwisie m.in. informacje o wojewódzkim konkursie „Sacrum w Literaturze i Sztuce” oraz o pozostałych projektach edukacyjnych.

zobacz materiał »
5 maja 2015

Święto Szkoły w Gorzycach

W pierwszą rocznicę kanonizacji Patrona Szkoły – Jana Pawła II w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzycach odbyła się uroczystość Święta Szkoły. Motto uroczystości brzmiało: ,,Trzeba iść po śladach…”, dodajmy śladach wyraźnie odciśniętych, pewnie prowadzących do pożądanych wychowawczo postaw, zachowań i wartości.

zobacz materiał »
2 maja 2015

Akademia 3-Majowa w ZSB

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkół Budowlanych w Jarosławiu odbyła się uroczysta akademia. Gościem specjalnym tej uroczystości, który krok po kroku przeprowadził nas przez arkana historii obchodów tego święta, była sama „Konstytucja”. 

zobacz materiał »
22 kwietnia 2015

Pokazy fryzjerstwa w ZSSChiO

W czwartek 23 kwietnia Zespół Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu miał zaszczyt ugościć mistrza fryzjerstwa, ambasadora profesjonalnej marki fryzjerskiej Revlon – Pana Piotra Hutkowskiego. 

zobacz materiał »