26 maja 2015

Łabędź w Jarosławiu

Przy wyjeździe z Jarosławia nad prawym brzegu Sanu na jednej z wysepek egzystuje od kilku dni piękny łabędź z uszkodzonym skrzydłem. Nad losem uziemionej ptaszyny ulitowali się jarosławscy mundurowi. Serca, zazwyczaj srogich stróżów prawa, zdjęła litość nad  królewskim ptakiem. Wespół w zespół interwencję podjęli strażnicy miejscy ze strażakami.

Straż pożarna na  nietypową akcję przybyła z odpowiednim sprzętem: siatką i pontonem. Straż miejska miała ze sobą specjalną klatkę, w której można przewozić ptaki oraz  inne zwierzęta.

Wydawać by się mogło, że tak przygotowanej ekipie nic nie przeszkodzi i akcja zakończy się sukcesem. Niestety tak się nie stało. Obolały ptak spał sobie w najlepsze, kiedy to rozpoczęła się akcja ratunkowa. Strażacy podpłynęli pontonem i weszli na wysepkę. Próbowali zajść ptaka od tyłu i w ten sposób go złapać. Łabędź umknął im. Strażacy ze względu na wysoki poziom wody w Sanie nie mięli już możliwości manewru na rzece. Mimo najszczerszych chęci ratownikom nie udało się złapać ptaka.

Łabędzia dokarmiają wędkarze, którzy dają mu bułki i chleb. Królewski ptak sam dopomina się od nich o pokarm, podchodząc do nich i szarpiąc  za spodnie.

Łabędź niemy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową ujętą w Dyrektywie Ptasiej.

Cały czas mamy nadzieję, że odważni strażacy wraz ze strażnikami miejskimi powtórzą akcję i zawiozą łabędzia do lecznicy.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

27 maja 2015

Festyn Adopcyjny Schroniska

W sobotę 23 maja 2015 r. na płycie jarosławskiego rynku odbył się pierwszy Festyn Adopcyjny zorganizowany przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

zobacz materiał »
25 maja 2015

Wręczenie Honorowego Obywatelstwa Stanisławowi Sobockiemu

25 maja, doc. dr hab. Stanisław Sobocki, wybitny chirurg, wiceprzewodniczący Rady Miasta II i III kadencji otrzymał akt nadania Honorowego Obywatelska Miasta Jarosławia. Wydarzenie odbyło się podczas sesji RM.

zobacz materiał »
26 maja 2015

20-lecie SMJ oddział Krakowski

20 lat istnienia odziału krakowskiego SMJ

zobacz materiał »
20 maja 2015

Koncert zespołu SHALOM

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie idą pełną parą! 19 maja odbył się koncert zespołu brazylijskiego Shalom, a wszystko za sprawą Nawiedzenia Ikon ŚDM w Jarosławiu.

zobacz materiał »
26 kwietnia 2015

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków

26 kwietnia bieżącego roku strażacy z całej Polski wybrali się na Jasną Górę aby wziąć udział w VII już pielgrzymce, która odbywa się raz na 5 lat. W tym szczególnym dniu nie zabrakło obecności Prezydenta oraz przedstawicieli Rady Ministrów i parlamentarzystów.

zobacz materiał »