5 lipca 2015

Pożar lasu w Jagielle

W niedzielę 5 lipca 2015 r. tuż po godz. 15 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku dotarła informacja o pożarze lasu, który wybuchł w miejscowości Jagiełła. 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia  pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożarem objęty jest młodnik sosnowy o powierzchni ok. 7 ha. Ogniem zajęta była pokrywa gleby i młode drzewa o wysokości do 4 metrów. Zagrożone pożarem było pole ze zbożem na pniu. Na szczęście działania gaśnicze strażaków wspomógł właściciel pola, który przeorał ciągnikiem bruzdę tuż przed frontem pożaru, uniemożliwiając tym sposobem dalsze jego rozprzestrzenianie.  Strażacy skupili się na obronie zboża i dogaszeniu płonącego terenu.

Zaopatrzenie wodne na potrzeby gaszenia pożaru zabezpieczono z hydrantu, który był zlokalizowany w pobliżu miejsca zdarzenia. Dzięki czemu nie trzeba było dowozić wody  i akcja przebiegała sprawnie.

W akcji brało udział 6 zastępów straży pożarnej: 3 OSP i 3 PSP, łącznie 30 ratowników.

Cała interwencja trwała ok. 6,5 godziny. Po godzinie 21 strażacy wrócili do bazy. Pożar szybko udało się ugasić. Trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru, które prowadzi policja.

Informacji o przebiegu akcji gaśniczej udzielił nam Dariusz Homa zastępca komendanta  KPPSP w Przeworsku.

Natomiast mieszkańcy Jagiełły – właściciele  lasów zgłosili nam, że to kolejny pożar, który wybuchł w ostatnim czasie. Żyją w strachu, boją się kolejnych incydentów. Wskazali również miejsce, które ich zdaniem, może być źródłem podpalenia.

W lasach jest teraz najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Łatwo jest zaprószyć ogień w poszyciu leśnym, które w niektórych miejscach jest suchsze niż papier. Uważajmy na niedopałki, nie pozostawiajmy butelek. Posłuchajmy apelu leśników i strażaków i umiejętnie korzystajmy z dobrodziejstw przyrody.

Na nagraniu, pokazujemy, że obok lasu składowany jest obornik. Z tego składowiska wydobywa się dym. Możliwe, że wskutek wysokiej temperatury również i w takich miejscach może dochodzić do samozapłonu.

Mieszkańców Jagiełły prosimy o czujność. Mamy nadzieje, że dochodzenie wyjaśni przyczyny pożarów.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

3 lipca 2015

Lasy - cała prawda

3 lipca 2015 r. poseł PSL Mieczysław Kasprzak zorganizował konferencję prasową pt. LASY PAŃSTWOWE – CAŁA PRAWDA.

zobacz materiał »
30 czerwca 2015

Pożar w Radymnie

Pożar w Radymnie, paliła się stodoła

zobacz materiał »
18 czerwca 2015

Dzień Pola w Jankowicach - HR Smolice

18 czerwca 2015 r. w Jankowicach zorganizowane zostały DNI POLA przez spółkę Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR Oddział Zamiejscowy w Ożańsku oraz firmę SYNGENTA.

zobacz materiał »
24 czerwca 2015

1 Jurajska Noc Świętojańska

1 Jurajska Noc Świętojańska

zobacz materiał »
20 czerwca 2015

Piknik w Chłopicach

Piknik w Chłopicach

zobacz materiał »