15 grudnia 2016

Prezenty na Święta – jak bezpiecznie kupować je przez Internet?

Jak wynika z najnowszych badań, w tym roku aż 40% naszych wszystkich świątecznych zakupów zamierzamy dokonać przez Internet. Nie da się ukryć, że z roku na rok te statystyki coraz bardziej uwypuklają znaczenie sklepów online. Co kupujemy zazwyczaj? Jak bezpiecznie zapłacić za prezenty wybrane w dowolnym serwisie internetowym? O czym jeszcze warto pamiętać?

Bezpieczne zakupy online – mini przewodnik

Jeszcze parę lat temu nie mieliśmy innej opcji – każdy, bez wyjątku, musiał swoje wysiedzieć w sklepach czy centrach handlowych (i niejednokrotnie odstać swoje w kolejkach). Dzisiaj sytuacja wygląda o wiele lepiej
i mamy to szczęście, że właściwie większość spraw (w tym zakupy) załatwimy drogą internetową, bez wychodzenia z domu. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo kupując upominki dla najbliższych?

  1. Po pierwsze, zawsze sprawdzajmy wiarygodność danego serwisu. Jakie opinie ma wybrany przez nas sklep? Zazwyczaj o wiele lepiej jest korzystać z dużych, sprawdzonych firm, niż tych świeżo powstałych. Zdanie pozostałych klientów powinno być kluczowe przy wyborze takiego sklepu.

  1. Dokładnie zapoznajmy się z regulaminem sklepu. Jakie są zasady zwrotu towarów? Ile mniej więcej potrwa realizacja zamówienia? Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy do Świąt zostało niewiele czasu i każdy dzień jest na wagę złota. Dlatego nie warto zostawiać świątecznych zakupów online na ostatnią chwilę, jeśli nie chcemy aby listonosz czy kurier zawitał z naszą paczką już po 25 i 26 grudnia.

  1. Bardzo istotną kwestią techniczną jest upewnienie się, że dana strona jest zabezpieczona protokołem SSL. Mówiąc prościej, kiedy dokonujemy jakichkolwiek transakcji w sieci – zawsze sprawdzajmy czy
    w pasku adresu strony zamiast „http” znajduje się „https”, a także symbol zielonej zamkniętej kłódki (oznaczającej bezpieczne połączenie).

  1. Po dokonaniu zakupów pamiętajmy o wylogowaniu się z danego serwisu czy sklepu. Wskazane jest również zachowanie ewentualnej korespondencji ze sprzedawcą – tak na wszelki wypadek. Na koniec, możemy zostawić komentarz i własną opinię po skorzystaniu z oferty sklepu. Czy wszystko przebiegło tak jak obiecywano? Czy towar jest zgodny z opisem? W ten sposób pomagamy innym potencjalnym klientom.

Prezenty na Gwiazdkę 2016

Świątecznych inspiracji nam w tym roku nie brakuje, chociaż podobno wciąż wygrywa klasyka i najczęściej kupujemy perfumy, kosmetyki kolorowe, kremy, słodkości oraz książki. Jeśli chodzi o Internet, to największe „oblężenie” notują teraz sklepy z multimediami. Pod choinką chętnie znajdujemy wciąż płyty i gadżety elektroniczne.

Wiele osób, zapytanych o to, jaki prezent przydałby im się najbardziej, opowiadają: „pieniądze” (co nikogo raczej nie dziwi). Jeśli jednak nie chcemy wręczać komuś klasycznej koperty z banknotami, warto zrobić to nieco „dyskretniej”. Furorę ostatnio robią tak zwane karty podarunkowe. Wystarczy, że wiemy mniej więcej co sprawi radość danej osobie (czy to ubrania, czy książki) i wybierzemy wartość takiej karty (50 zł, 100 zł, 200 zł lub inne). Są i tacy, co lubią wręczać kupony Totolotka z zaznaczonymi już uprzednio numerami. Ten pomysł też zrealizujecie dziś przez Internet. Trzeba jedynie pamiętać, by – tak jak w przypadku sklepów internetowych – korzystać tylko z zaufanych stron. Zawsze warto dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznych płatności nie tylko w przypadku lotto online.

Zakupy przez Internet – zalety

Pisaliśmy już wiele o kwestiach bezpieczeństwa. Radziliśmy na co należy być czujnym. Pora na podkreślenie zalet zakupów w wersji online. Wśród najczęściej wymienianych korzyści zakupów przez Internet (jak pokazuje „Poradnik przedsiębiorcy”) znalazły się: dostępność przez całą dobę, bardziej atrakcyjne ceny i promocje
(w porównaniu z tradycyjnymi sklepami), oraz wygoda – bez konieczności ruszania się z kanapy możemy
na przykład zakupić gwiazdkowe prezenty. A za co Wy najbardziej lubicie zakupy w sieci?

Materiał we współpracy z lottoland.pl 

 

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

14 listopada 2016

Choroba XXI wieku

Mówi się, że cukrzyca to choroba XXI wieku. Obecnie na świecie choruje na nią około 300 milionów ludzi. W Polsce cukrzyca dotknięte jest 5 % społeczeństwa. 

zobacz materiał »
22 października 2016

Jak zmniejszyć zanieczyszczenie

Jarosław od lat przoduje w statystykach dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jednak ten problem dotyczy wielu miejscowości w naszym kraju. 

zobacz materiał »
19 października 2016

Sekundniki ułatwieniem dla kierowców

Sekundniki to urządzenia znajdujące się przy sygnalizacji świetlnej, informujące o czasie oczekiwania na zmianę świateł. Jak na razie ich stosowane nie jest do końca uregulowane prawnie.

zobacz materiał »
4 sierpnia 2016

Urlop a zwierzęta

Urlop to dla wielu z nas czas błogiego relaksu po ciężkiej pracy. Jest to również moment kiedy podejmujemy decyzję, co zrobić z naszym pupilem w trakcie gdy my będziemy odpoczywać.

zobacz materiał »
14 maja 2016

[Polska & Świat] Lej krasowy prawie „połknął” samochód

Londyn, Wielka Brytania. Gigantyczna dziura powstała w jezdni w południowo-wschodniej części miasta. 

zobacz materiał »