29 stycznia 2014

Gazeta Jarosławska - Końca nie widać...

Polimex-Mostostal nie dokończy budowy autostrady A4 na odcinku Rzeszów – Jarosław. Konsorcja z udziałem Polimexu-Mostostalu wypowiedziały kontrakty podpisane z zamawiającym – GDDKiA, a GDDKiA odstąpiła od umowy z dotychczasowym wykonawcą – konsorcjum firm Polimex-Mostostal S.A. i Doprastaw a.s.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (nadzorujące GDDKiA) w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej poinformowało, że „Polimex Mostostal doprowadził do bardzo dużych opóźnień kontraktowych na obu odcinkach (A1 Stryków-Tuszyn i A4 Rzeszów-Jarosław – przyp. Red.), co uniemożliwia zakończenie przez tę firmę obu budów. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o szybkim ogłoszeniu postępowań przetargowych na wybór nowych wykonawców w celu jak najszybszego oddania do użytku kierowców obu odcinków autostradowych.

   Resort jednocześnie uspokaja, że w związku tą sytuacją nie istnieje ryzyko niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na budowę dróg w Polsce. W przypadku sprawnie przeprowadzonego postępowania przetargowego, wyłonienia wykonawcy i podpisania umowy na dokończenie budowy, jest możliwość zakończenia inwestycji w czasie gwarantującym pełne wykorzystanie przyznanych funduszy europejskich – co dotyczy A4.

 

Polimex-Mostostal: Jako pierwsi wypowiedzieliśmy pisemnie kontrakty

W ocenie Polimexu-Mostostalu, oświadczenia GDDKiA o odstąpieniu od umów są bezpodstawne i nie wywołują żadnych skutków prawnych, z uwagi na fakt, że Polimex-Mostostal 14 stycznia 2014 r. jako pierwszy skutecznie odstąpił w całości od umów na realizację odcinków autostrad A1 i A4 oraz odcinka drogi ekspresowej S69.

– Publikowane przez GDDKiA we wtorek 14 bm. w mediach społecznościowych informacje, jakoby to GDDKiA wypowiedziała te kontrakty, nie znajdują potwierdzenia w faktach i kolejny raz wprowadzają opinię publiczną w błąd – informuje Paweł Szymaniak, rzecznik prasowy Polimexu, i wyjaśnia:

 – GDDKiA dopiero w reakcji na wypowiedzenie kontraktów przez Polimex-Mostostal skierowała do spółki pisma o odstąpieniu od umów dot. budowy odcinków autostrad A1 oraz A4, które otrzymaliśmy 15 stycznia.

Paweł Szymaniak wyjaśnia, że odstąpienie od kontraktów i zakończenie robót budowlanych na odcinkach autostrad A1 i A4 spowodowane jest nie przedstawieniem w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w kwocie ponad 2 mld zł. Konsorcja wielokrotnie występowały do GDDKiA o naprawienie uchybień, jednak bezskutecznie.

Więcej w papierowym wydaniu Gazety Jarosławskiej

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

25 stycznia 2014

VIII Targi Ślubne

Prezentujemy reportaż, pokazujący firmy i ludzi związanych z Jarosławiem, oraz zakulisowe przygotowanie i realizacja transmisji na żywo

zobacz materiał »
25 stycznia 2014

Nowe Targowisko w Pruchniku "Mój Rynek"

Trwają prace nad budową targowiska stałego "Mój Rynek" w Pruchniku ulica Parkowa współfinansowanego z z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – w ramach działania 321 „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej.

zobacz materiał »
12 stycznia 2014

22 finał WOŚP w Tryńczy

W ramach 22 Finału WOŚP 2014 w Tryńczy odbył się "24-GODZINNY BIEG" na elektrycznej bieżni.  W akcji, która rozpoczęła się 11 stycznia o 19:30 w hali widowiskowo-sportowej w Tryńczy wzięło udział 58 uczestników, którzy przez 24 godziny przebiegli dystans ponad 220 km! 

zobacz materiał »
15 stycznia 2014

Gazeta Jarosławska - Zabytkowa Ruina

Właściciele zabytkowej kamienicy pod pretekstem remontu starali się rozebrać zdewastowany budynek? Zawiadomienie w tej sprawie złożył Konserwator Zabytków. Teraz śledczy sprawdzą, kto jest winny zniszczeniu wpisanego do rejestru ministerstwa kultury budynku.

zobacz materiał »
14 stycznia 2014

Wypadek w kopalni piasku w Zapałowie

Dwóch mężczyzn wpadło do wody. Jeden zdołał się uratować. Trwają poszukiwania drugiego.

zobacz materiał »