11 lutego 2014

Jarosław i Svidnik partnerami

Wspieranie rozwoju współpracy transgranicznej w wybranych kilkunastu dziedzinach oraz wspólne działania w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania społeczności obu samorządów, to główne postanowienia oficjalnej umowy partnerskiej podpisanej 7 lutego br. na Słowacji przez burmistrza Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego oraz primatora Svidnika Jána Holodňáka.

Oficjalne zawarcie umowy partnerskiej było finalizacją starań o pogłębienie kontaktów bilateralnych obu miast. Podpisy burmistrzów Andrzeja Wyczawskiego oraz Jána Holodňáka złożone 25 października ub. r. w Jarosławiu oraz 7 lutego br. w Svidniku przypieczętowały dotychczasową współpracę i wyznaczyły priorytety na najbliższe 5 lat. Svidnik jest już trzecim miastem słowackim, poza Michalovcami i Humennem, z którym Jarosław zawarł partnerstwo.

- Wspólne porozumienie miast należących do Euroregionu Karpackiego, umożliwi realizowanie programów i projektów oraz wnioskowanie o środki z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 - podkreśla burmistrz Andrzej Wyczawski. 

W umowie partnerzy zobowiązali się w duchu przyjaźni do wspierania nie tylko rozwoju gospodarczego i społecznego poszczególnych samorządów terytorialnych, ale również partnerstwa transgranicznego m.in. przez takie dziedziny jak: planowanie i gospodarka przestrzenna, ochrona przyrody i środowiska naturalnego; edukacja i nauka; kultura i sztuka; kontakty i wymiana młodzieży; turystyka, rekreacja i sport; ochrona zdrowia oraz prewencja przestępczości.

W oficjalnym zawarciu partnerstwa na Słowacji uczestniczyli również zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Joanna Mordarska - naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji  oraz Dawid Lasek - wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

Dla przypomnienia:

Współpraca obu miast sięga wspólnych działań w Brukseli i dotyka tak ważnych problemów jak trasa Via Carpatia (S19). Burmistrzowie Jarosławia i Svidnika mieli szansę poruszać ten temat w Rzeszowie, Warszawie i właśnie Brukseli.
Rozmowy dotyczące podpisania oficjalnego partnerstwa między obu miastami prowadzone były już w marcu 2013 r., podczas wizyty delegacji ze Słowacji w Urzędzie Miasta Jarosławia. Ich kontynuacją była złożona 8 sierpnia ub. r. rewizyta burmistrza Andrzeja Wyczawskiego w Svidniku. W połowie września radni słowaccy jednogłośnie wyrazili wolę współpracy z Jarosławiem. Z kolei radni w naszym mieście, na wniosek Burmistrza Miasta Jarosławia, 23 września ub. r. podjęli uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z miastem Svidnik obejmującej nie tylko wybrane dziedziny, ale również wspólne działania w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących funkcjonowania społeczności obu samorządów. Svidnik jest już trzecim miastem słowackim, z którym Jarosław zawarł partnerstwo: 5 lipca 1998 r. została podpisana umowa z miastem Michalovce, a 22 sierpnia 2005 r. z Humennem.


Małgorzata Młynarska

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Jarosławia

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

6 lutego 2014

Konferencja Prasowa Burmistrza Miasta

6-go lutego odbyła się konferencja prasowa burmistrza miasta Jarosławia związana z ważnymi sprawami bieżącymi. 
zobacz materiał »
5 lutego 2014

WEZWANIE POSŁA MIECZYSŁAWA GOLBY SKIEROWANE DO WŁADZ PiS

WEZWANIE POSŁA MIECZYSŁAWA GOLBYSKIEROWANE DO WŁADZ PiS BY NIE WYSTAWIAŁY W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO PANA TOMASZA PORĘBĘ

zobacz materiał »
31 stycznia 2014

List Posła Mieczysława Golby

List Posła Mieczysława Golby, skierowany do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w sprawie wypowiedzi szefa nacjonalistów ukraińskich Tiahnyboka, zwolennika politycznego totalitaryzmu i ludobójstwa. Wyznawcy kultu Stepana Bandery. Ruchu, który otwarcie pochwala zbrodnie dokonane na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Ruchu, który nie ukrywa roszczeń terytorialnych wobec Polski.

zobacz materiał »
26 stycznia 2014

Beata Kempa o "gender"

"To rzeczywiście jest taka ideologia jak marksizm, jak leninizm, jak nazizm"

zobacz materiał »
21 stycznia 2014

zaproszenie na spotkanie STOP ideologii gender Panią Poseł Beatą Kempą

Spotkania odbędą się w Niedzielę 26 stycznia br. 

zobacz materiał »