15 lutego 2014

Pamięci artysty Krzysztofa Krzycha

Retrospektywna wystawa prac zmarłego przed rokiem Krzysztofa Krzycha jest wspomnieniem wspaniałego artysty, pedagoga oraz dyrektora. Wernisaż 15 lutego br. zgromadził liczne grono osób ceniących jego wyjątkową i bogata twórczość, najbliższą rodzinę, przyjaciół i współpracowników. Z tej okazji burmistrz Andrzej Wyczawski wystosował list, który odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta, Joanna Mordarska. Podkreślił w nim ważną rolę jaką zmarły Dyrektor pełnił dla Jarosławia, niezwykłe zaangażowanie w pracę z młodzieżą oraz współpracę z różnymi instytucjami choćby z Centrum Kultury i Promocji. Służył cennymi radami m.in. przy aranżacji sal wystawowych „Galerii Głównej u Attavantich" - miejsca, w którym do 12 marca br. można oglądać wystawę.

Ekspozycję przygotował najbliższy współpracownik artysty, Henryk Cebula, którego zamysłem było pokazanie zarówno obrazów z ostatnich lat twórczości, jak i tych z początku drogi artystycznej. Dlatego w pierwszej sali poza portretem Krzysztofa Krzycha, który Rodzina przekazała ZSP, znajdziemy malarstwo - akty kobiece przenikające się z abstrakcją, bo jak sam mówił o swojej pracy twórczej: (...) Dobry obraz przedstawiający musi się opierać na pewnym porządku abstrakcyjnym, natomiast obraz abstrakcyjny nie jest nigdy całkowicie wolny od skojarzeń (...).

W kolejnych salach pojawiają się m.in. ilustracje do „Konopielki", exlibris,  rysunki - studium postaci z czasu studiów, grafika cyfrowa, nie może zabraknąć również portretów - doskonale bowiem potrafił uchwycić charakter postaci. Część z nich najbliżsi zobaczyli po raz pierwszy. Odwiedzający wystawę mają niepowtarzalną okazję retrospekcji wieloletniego dorobku twórczego Krzysztofa Krzycha zarówno pod względem tematycznym, jak i technik wykonania. Jego prace  znajdują się w prywatnych zbiorach w Polsce i zagranicą, ale także m.in. w Urzędzie Miasta Jarosławia czy Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia. Dla magistratu wykonał portret byłego burmistrza miasta dra med. Adolfa Dietziusa, który znajduje się na honorowym miejscu w Sali Narad, a dla SMJ poczet prezesów.

Otwarta 15 lutego br. wystawa nie jest jedyną formą upamiętnienia artysty. W I rocznicę jego śmierci i Dzień Patrona Szkoły pracownia malarstwa w ZSP otrzymała imię Krzysztofa Krzycha. - Mam satysfakcję, że sam pracuję w tej pracowni, tak jak kiedyś objąłem pracownię po Tobiaszu, potem Kieferlingu. Mogę kontynuować tradycję rysunku w Naszej szkole wzbogacając ją przemyśleniami mojego młodszego kolegi-artysty, dyrektora i przyjaciela, który będzie przyglądał się naszym poczynaniom z góry, wraz ze Śliwińskim i Kieferlingiem -  podsumowuje Henryk Cebula.


Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Jarosławia

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

13 lutego 2014

"Jarosław 1920"

W 2010 roku Jarosław zmienił się na chwilę w plan filmowy. To na naszym Rynku nakręcono część scen do ostatniego odcinka serialu „1920. Wojna i miłość” w reż. Macieja Migasa.

zobacz materiał »
7 lutego 2014

"Cerkiewne opowieści" - wystawa fotografii

„Cerkiewne opowieści” - wystawa fotografii Małgorzaty Radziejowskiej i Janusza Skórskiego

zobacz materiał »
5 lutego 2014

Wystawa Marcina Samlickiego

Marcin Samlicki, wybitny bocheński artysta malarz, wrażliwy na piękno przyrody kolorysta, pełen artystycznej pasji i imponującej wiedzy o sztuce której poświęcił całe swoje życie.

zobacz materiał »
25 stycznia 2014

Wystawa A. Krawczyka "Jestem stąd"

W swojej twórczości podejmuje malarstwo pejzażowe, kwiaty i tematykę religijną. Uprawia malarstwo sztalugowe i akwarelę.

zobacz materiał »
26 stycznia 2014

Wystawa "Powrót Chasydów"

autorstwa Zbigniewa Józefa Tobiesiewicza

zobacz materiał »