27 lutego 2014

Konkurs Kulinarny "BELFER W GARACH"

 27 lutego w pracowni gastronomicznej został zorganizowany niecodzienny konkurs pt. "Belfer w garach". To przedsięwzięcie jest jednym z wielu w tegorocznym programie "Trzymaj formę".

 
Organizatorzy zawodów wyznaczyli ambitne cele:

 • doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozwijanie pomysłowości i kreatywności uczestników
 • wymiana doświadczeń między uczestnikami reprezentującymi młode i nieco starsze pokolenia
 • promocja sztuki kulinarnej i zasad zdrowego odżywiania
 • promocja wspólnego gotowania któremu przyświeca hasło "Gotowanie z nauczycielem jest frajdą" 
   

          W konkursie uczestniczyli nauczyciele i uczniowie. Najczęściej belfrów i uczniów dzieli pewna odległość: szerokość biurka lub kilka rzędów ławek, tym razem jednak zarówno pedagodzy jak i uczniowie stanęli po tej samej stronie barykady.

 

Uczestnikami kulinarnych zmagań byli:

 • Pani Zofia Karwańska - Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu oraz Mirosław Hulak uczeń klasy IIż. Pani Zofia reprezentowała organ prowadzący naszą szkołę
 • Pani Dorota Wierzbińska-Dubaj - Wicedyrektor Szkoły, nauczyciel ochrony środowiska, przedsiębiorczości i fryzjerstwa oraz Patrycja Gwóźdź uczennica klasy Iż
 • Pani Hanna Wojciechowska-Kiwior - nauczyciel języka polskiego oraz Hubert Jartym uczeń klasy II
 • Pani Agnieszka Giec - nauczyciel biologii i wiedzy o społeczeństwie oraz Beata Kuc uczennica klasy IIż
 • Pani Ewelina Nowak-Majkut - nauczyciel hotelarstwa oraz Kamila Dworzańska uczennica klasy IIhTk
 • Pan Konrad Zieliński - nauczyciel wychowania fizycznego, trener oraz Katarzyna Gwóźdź uczennica klasy IaTa
 • Pan Grzegorz Lewkowicz - nauczyciel język angielskiego oraz Pamela Jędruch uczennica klasy IIaTf
   

Zmagania konkursowe składały się z dwóch etapów:


Etap pierwszy polegał na przygotowaniu ciasta pierogowego, uformowaniu, ugotowaniu i przedstawieniu do oceny 20 sztuk pierogów z dowolnym farszem i dowolnymi elementami dekoracyjnymi. 
drugim etapie każdy zespół prezentował wykonaną potrawę a sposób prezentacji był dowolny. Wszyscy zawodnicy bardzo poważnie potraktowali zmagania konkursowe, temat konkursu pojawiał się wielokrotnie w rozmowach nauczycieli i uczniów zarówno w pokoju nauczycielskim, w salach lekcyjnych jak i na korytarzach. Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami, pomysłowością i wzorową organizacją pracy. Efekty końcowe zawodów w postaci bardzo różnorodnych pierogów i elementów dekoracyjnych zaskoczyły wszystkich.
Na stole do prezentacji zostały ułożone pierogi idealne pod względem kształtów i wymiarów, perfekcyjnie ułożone na talerzach, okraszone skwareczkami i masełkiem, wzorcowe pod względem wartości odżywczej, ze starannie dobranymi dodatkami oraz elementami dekoracyjnymi. Smaki pierogów można określić jako mistrzowskie. Były pierogi na słodko np. z twarogiem, daktylami i cynamonem w towarzystwie miodu i bitej śmietany lub z czekoladą i śliwką, były też tradycyjnie na słono np. ze szpinakiem i serem, z bobem i serem feta, z mięsem z kaczki, kaszą jaglaną i kurkami, z twarogiem, parmezanem i awokado, z ziemniakami i bryndzą. 
Równie ciekawa była druga część konkursu, podczas której zespoły prezentowały efekty pracy. Uczestnicy przygotowali prezentacje, wiersze, piosenki, melodie. Pani Zofia Karwańska deklamowała "Odę do pieroga" własnego autorstwa. Pani Dorota Wierzbińska-Dubaj przygotowała tekst piosenki, która śpiewali wszyscy uczestnicy. Pani Ewelina Nowak-Majkut recytowała wiersz a Pan Grzegorz Lewkowicz do prezentacji swojej pracy włączył oprawę muzyczną.


Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący - Pani Lidia Sobczyńska Wicedyrektor Szkoły, Pani Bożena Wojciechowska Kierownik Szkolenia Praktycznego oraz Karol Lotycz uczeń klasy IIaTf ustaliła następujące miejsca na podium

I miejsce

Pani Zofia Karwańska - Etatowy Członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu

Mirosław Hulak uczeń klasy IIż
 

II miejsce

Pani Dorota Wierzbińska-Dubaj - Wicedyrektor Szkoły, nauczyciel ochrony środowiska, przedsiębiorczości i fryzjerstwa

Patrycja Gwóźdź uczennica klasy Iż


III miejsce

Pan Grzegorz Lewkowicz - nauczyciel język angielskiego

Pamela Jędruch uczennica klasy IIaTf


Jury konkursu przyznało również specjalne nagrody w poszczególnych kategoriach:


w kategorii "Najbardziej oryginalny farsz do pierogów" wyróżnione zostały: Pani Dorota Wierzbińska-Dubaj i Patrycja Gwóźdź
w kategorii "Najlepiej zgrany duet belfra z uczniem" wyróżnione zostały: Pani Agnieszka Giec i Beata Kuc
w kategorii "Najbardziej oryginalna forma prezentacji" wyróżnieni zostali: Pani Zofia Karwańska i Mirosław Hulak
w kategorii "Najciekawsza aranżacja pierogów" wyróżnieni zostali: Pan Grzegorz Lewkowicz i Pamela Jędruch
w kategorii "Perfekcja w uformowaniu pierogów" wyróżnione zostały: Pani Ewelina Nowak-Majkut i Kamila Dworzańska
w kategorii "Najciekawsza stylizacja duetu i najlepiej zapowiadający się debiut" wyróżnieni zostali: Pan Konrad Zieliński i Katarzyna Gwóźdź
w kategorii "Mistrzostwo smaku" wyróżnieni zostali: Pani Hanna Wojciechowska-Kiwior i Hubert Jartym
Specjalna nagroda publiczności została przyznana drużynie: Pani Hanna Wojciechowska-Kiwior i Hubert Jartym.


Konkurs był nie tylko prezentacją umiejętności nauczycieli i uczniów, pokazał, że różnice wieku nie przeszkadzają w wymianie doświadczeń, a wspólne gotowanie może cieszyć i bawić. Uczestnicy zapewnili wszystkim wiele wrażeń sensorycznych i estetycznych.

tx: U. Machaj 

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

24 lutego 2014

Serwis Szkolny wydanie 2

Tygodniowy Serwis Szkolny wydanie 2

zobacz materiał »
19 lutego 2014

Oddanie do użytku Windy i Siłowni w LO im. M.Kopernika

W dzisiejszych czasach świat stara się zatrzeć granice między osobami niepełnosprawnymi ruchowo, a pełnosprawnymi. Specjalne miejsca parkingowe, wózki elektryczne, podjazdy, windy czy platformy – te wszystkie udogodnienia coraz częściej pojawiają się w budynkach publicznych. Mimo wszystko wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Dlatego tak ważne jest przystosowanie szkoły dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

zobacz materiał »
18 lutego 2014

Konkurs kulinarny "Sposoby na podroby"

  Kilkuletnią tradycją szkoły jest organizacja w okresie zimowym międzyszkolnych zawodów kulinarnych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych. Tegoroczna VII edycja konkursu odbyła się 18 lutego 2014 roku pod hasłem "Sposoby na podroby". Do kulinarnych zawodów przystąpili uczniowie z 6 szkół reprezentujących klasy drugie i trzecie Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Technikum żywienia i gospodarstwa domowego.

zobacz materiał »
14 lutego 2014

Tydzień Świadomości Dysleksji

W minionym tygodniu w Gimnazjum nr3, już po raz drugi, odbył sięTydzień Świadomości Dysleksji. Patronem tegorocznego TŚD był dyslektyk, genialny wynalazca i samouk Thomas Alva Edison.

zobacz materiał »
20 lutego 2014

Bal Maluchów

Tradycyjny Bal Maluchów odbył się 16-tegio lutego w szkole podstawowej nr6. Przewidziano wiele zabaw dla najmłodszych sami zobaczcie...

zobacz materiał »