15 września 2019

O przyjaźni polsko-węgierskiej podczas sesji popularnonaukowej

W 80 rocznicę uchodźctwa polskiego na Węgry zorganizowano prelekcję poświęconą temu wydarzeniu. Sesja popularnonaukowa została zorganizowana dzięki współpracy samorządu powiatowego z Instytutem Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Władysława Felczaka. Partnerem wydarzenia, które odbyło się 15 września, było jarosławskie Opactwo. Starosta jarosławski Tadeusz Chrzan podkreślił znaczenie tego spotkania, umożliwiającego utrwalenie pamięci o pomocy jaką Polacy otrzymali od Węgrów po kampanii wrześniowej w 1939 roku. Starosta wspominiał również postać gen. Wacława Wieczorkiewicza jako osoby niezwykle zasłużonej dla międzywojennej historii miasta. Generał Wieczorkiewicz był m.in. twórcą Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i podwalin jarosławskiego muzeum. Prelegentami podczas sesji byli: Zofia Kostka-Bieńkowska starszy kustosz jarosławskiego muzeum Kamienica Orsettich, Grzegorz Łubczyk ambasador Polski na Węgrzech w latach 1997 – 2001 oraz ks. Maciej Józefowicz, który przedstawił niezwykłą sylwetkę Janosa Esterhazy'ego. Ten węgierski polityk był organizatorem przerzutu polskich żołnierzy na Węgry po klęsce wrześniowej. Osobiście pomógł dostać się do Budapesztu gen. Kazimierzowi Sosnkowskiemu. Janos Esterhazy został w 2009 roku pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za swoją działalność na rzecz pomocy polskim uchodźcom. W trakcie spotkania miało miejsce przekazanie obrazu Janosa Esterhazy'ego na tak zwany „ołtarz węgierski”. Trafił tam również memoriał z gwoździem z przedwojennego sztandaru wojskowego, przekazanego w 1939 r. przez gen. Wieczorkiewicza węgierskim gospodarzom, którzy udzielili mu wówczas pomocy. Zarówno obraz jak i memoriał zostały wykonane dzięki środkom pozyskanym przez Powiat Jarosławski oraz Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

16 listopada 2018

Jarosławskie. Drogi do Niepodległej

14 listopada w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odbyła się promocja publikacji pt. "Jarosławskie. Drogi do Niepodległej" powstałej w ramach projektu "Jarosławskie dla Niepodległej".

zobacz materiał »
11 listopada 2018

Niepodległość w przedszkolu Bojanowskiego

Przedszkolaki z Niepublicznego przedszkola im. bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji setnej rocznicy Niepodległości przedstawiły program patriotyczny. 

zobacz materiał »
9 listopada 2018

Wolność! Niepodległość! Polska!

9 listopada na placu przed kościołem pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu odbyło się widowisko historyczne.

zobacz materiał »
2 listopada 2018

Historia Szkoły w Pełkiniach

Szkoła Podstawowa w Pełkiniach niedawno obchodziła 140-lecie swojej działalności.

zobacz materiał »
17 września 2018

Dzień Sybiraka

17 września wspominamy losy tych, którzy zostali zesłani na Syberię. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, jest symbolem naznaczenia ich życia.

zobacz materiał »