24 października 2019

„Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon"

Sesja popularnonaukowa pn. „Autorytet czy idol – rzecz o Czesławie „Baśce” Puzon" była jednym z ostatnich wydarzeń, organizowanych w ramach obchodów Roku Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka". 24 października w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu o naszej bohaterce, jej wojennym dorastaniu oraz m.in. historii pomnika w parku opowiadali: prof. dr hab. Andrzej Olejko, dr Tomasz Bereza, Jerzy Czechowicz, hm. Leszek Chmiel, hm. Jan Benesz, Stanisław Lenar i hm. Mirosław Froń. Dla uczestników zostały również przygotowane foldery i okolicznościowe pocztówki. Organizatorem sesji był Hufiec ZHP Jarosław, który planuje jeszcze questing poświęcony swojej patronce.

Przypadające w 2019 roku trzy rocznice związane z Czesławą Puzon ps. „Baśka" - 100. rocznica urodzin, 75. śmierci oraz 35. nadania jej imienia Hufcowi ZHP w Jarosławiu, są szczególną okazją do przypomnienia postaci młodej, jarosławskiej harcerki, żołnierza Armii Krajowej, łączniczki, pilnej uczennicy, dobrej koleżanki, zamordowanej przez Gestapo w lesie kidałowickim 9 czerwca 1944 r. Kim obecnie jest dla nas? Na to pytanie pomagali odpowiedzieć m.in. prelegenci sesji popularnonaukowej pn. „Autorytet czy idol - rzecz o Czesławie „Baśce. 24 października w sali lustrzanej CKiP zaproszenie Komendy Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki” Puzon w Jarosławiu przyjęli: 

  • prof. dr hab. Andrzej Olejko - Wojenne dorastanie. Młodzież polska w okresie II wojny światowej,
  • dr Tomasz Bereza - Polskie państwo podziemne na terenie powiatu jarosławskiego w latach 1939 - 1944,
  • Jerzy Czechowicz - „Baśka" mniej znana,
  • hm. Leszek Chmiel, hm. Jan Benesz - Nasz dom,
  • Stanisław Lenar - Historia jednego pomnika,
  • hm. Mirosław Froń - Kompania BOHATER.

Podczas wystąpień, których wysłuchała głównie młodzież jarosławskich szkół, wielokrotnie padały stwierdzenia, że za osobą Czesławy Romany Puzon kryje się historia wielkiego bohaterstwa. Podsumowaniem sesji była zachęta młodzieży do zgłębiania informacji o ich rówieśniczce „Baśce", by pamięć o harcerce przetrwała dla kolejnych pokoleń. Organizatorzy sesji przygotowali dla uczestników również okolicznościowe pocztówki oraz foldery.  

Zdjęcia z wydarzenia nadesłane przez Kancelarię Burmistrza Miasta można obejżeć tutaj

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

19 października 2019

Za siedmioma lasami, czyli "Lasy Rocznicowe"

"Lasy Rocznicowe" to inicjatywa Nadleśnictwa Sieniawa, dzięki której udało się posadzić tylko w tym roku kilkanaście tysięcy drzew. 

zobacz materiał »
10 października 2019

Zainteresowanie "Dermobusem" przerosło oczekiwania organizatorów

Brak miejsc na badanie w Jarosławiu. Wciąż są wolne miejsca na badanie w Pruchniku oraz Radymnie.

zobacz materiał »
26 września 2019

200 lat Pałacu Dzieduszyckich

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu obchodził swoje 200-lecie

zobacz materiał »
9 września 2018

XVI Gala Myśliwska PZŁ

XVI Gala Myśliwska odbyła się w niedzielę 9 września w Horyńcu Zdroju. Gala połączona była z obchodami 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego oraz IV Powiatowego Festiwalu Tradycji i Kuchni Myśliwskiej.

zobacz materiał »
4 września 2018

Na dziedzińcu po raz ósmy

Od 6 do 8 września na dziedziniec kamienicy Rynek 6 w Jarosławiu zamieni się w scenę teatralną.

Więcej o wydarzeniu opowiada reżyser, aktor i organizator – Paweł Sroka. 

zobacz materiał »