2 lutego 2020

Co z tą pogodą?!

To w końcu wiosna czy zima?

Obecny weekend przyniesie nam, niemal wiosenną pogodę bo nawet 9/11 stopni p. Niestety taki stan nie będzie trwał zbyt długo. Już od środy ponowne spadki temperatur do nawet - 4 w nocy i nieco ponad 0 w ciągu dnia. A od niedzieli kolejne skoki temperatury (do około 7 stopni Celsjusza).

Dlaczego tak ciepło?

Łagodna zima którą mamy okazje zaobserwować tego roku związana jest z nadzwyczajną aktywnością Atlantyku, gdzie tworzą się głębokie układy niskiego ciśnienia, ściągające ciepłe oceaniczne masy powietrza. I wszystko wskazuje na to że taka tendencja pozostanie.

Przesunięcie osi biegunowej ziemi, przyśpieszenie obrotu ziemi wokół własnej osi, globalne ocieplenie? Możemy gdybać nad przyczynami takiego stanu rzeczy. Pogoda zawsze była zmienna, obecny trend ciepłych zim u nas a śniegu w Egipcie czy innych gorących dotąd rejonów świata w każdej chwili może ulec zmianie.

Grozi nam susza?

Wielu z nas z pewnością cieszył by taki stan rzeczy, bo kto by nie chciał zimą płacić mniej za ogrzewanie, zasadzić egzotyczne drzewo w swoim ogrodzie, nie martwić się o zmianę opon w aucie, lub po prostu cieszyć się pogodą za którą płacimy jadąc na zagraniczne wycieczki.

Ale realia związane z brakiem zimy niestety przyniosą nam więcej szkody niż pożytku. Niestety zarówno suche jak i suche zimy skutkować będą spadkiem zasobów wodnym naszego kraju.

Będzie to miało spory skutek dla rolnictwa a w efekcie dla wszystkich kiedy po obstrzale noworocznych podwyżek cen znów przyjdzie nam zapłacić więcej.

Obecny przebieg zimy, mieści się w normie naturalnej zmienności warunków pogodowych. Niejednokrotnie zdarzały nam się zimy takie jak obecna. Problem zacznie się gdy taka tendencja będzie długotrwała.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

11 marca 2019

W kolejnych dniach wiatr, śnieg i deszcz

Pogoda na dzień + 2 kolejne dni

zobacz materiał »
21 lutego 2019

Czwartek z opadami w całym kraju. W piątek poprawa pogody

Czwartek będzie pochmurny w całym kraju. Okresami pojawią się opady deszczu do 10-20 mm, a na północnym-wschodzie śniegu z deszczem i śniegu do 4 cm.

zobacz materiał »
8 lutego 2019

W piątek będzie ciepło i deszczowo

W piątek będzie pochmurno, chociaż miejscami możliwe są przejaśnienia i rozpogodzenia. Na krańcach wschodnich i Pomorzu może popadać niewielki deszcz. 

zobacz materiał »
1 lutego 2019

Piątek dość pogodny. W kolejnych dniach nadejdzie ocieplenie

Polska. Piątek będzie dość pogodny. Przelotne opady deszczu spodziewane są na Suwalszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

zobacz materiał »
4 stycznia 2019

Na koniec weekendu wiatr zelżeje, ale przybędzie śniegu

Piątek przyniesie na ogół nieprzyjemną aurę. Wystąpią przelotne opady śniegu, od Pomorza przechodzące w deszcz i deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 stopni Celsjusza na Rzeszowszczyźnie, przez zero stopni na Dolnym Śląsku, do 5 st. C na Nizinie Szczecińskiej.

zobacz materiał »