23 września 2020

Śladami Wrześniowych Orłów

"81 lat temu niebo nad naszym regionem, choć równie pogodne, nie było tak spokojne. Trwała tu mordercza walka polskich lotników z przeważającymi siłami niemieckiego Luftwaffe. Ginęli walcząc. Miejsca w których polegli odwiedziliśmy już po raz czwarty podczas Rowerowego Rajdu Śladami Wrześniowych Orłów, pod patronatem honorowym starosty jarosławskiego Stanisława Kłopota, by uczcić ich pamięć w rocznicę tragicznych wydarzeń.

W niedzielę, 13 września, z Parku "Baśki" Puzon - miejsca zbiórki wystartowało 48 rowerzystów. Rajd nasz zaczęliśmy od Malenisk. Tu spoczywają dwaj lotnicy z czteroosobowej załogi bombowca PZL 37 B "Łoś" o nazwie własnej "Krysia" z 211 Eskadry Bombowej. Następnie, przez Sobiecin, Laszki do Charytan, miejsca katastrofy drugiego "Łosia" z 211 Eskadry Bombowej. Tutaj śmierć poniosła cała, czteroosobowa załoga. Dalej, przez Tuchlę, Kobylnicę Ruską do Czaplaków. Tu zestrzelony został samolot rozpoznawczo- bombowy PZL 23 B "Karaś". Nie przeżył nikt z 3 osobowej załogi. Polegli lotnicy z 3 Pułku Lotniczego z Poznania, spoczywają obecnie u stóp poznańskiej cytadeli.

Zadanie wykonane, obowiązek spełniony.

Dalej, przez Wielkie Oczy i Czerniawkę na stawy rybne w Korzenicy. Tutaj, dzięki uprzejmości ich gospodarza Jacka Stoltmana, mogliśmy się zatrzymać na dłuższy postój, posiłek i rozlosować upominki od naszych sponsorów. A dzięki Starostwu Powiatowemu w Jarosławiu, Nadleśnictwu Jarosław i firmie MiK, większość uczestników rajdu wróciła do domu z jakimś upominkiem.

Przez Laszki i Sobiecin wróciliśmy do Jarosławia. Zmęczeni, z bolącymi okolicami związanymi z siedzeniem, ale zadowoleni, z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. Znów przejechaliśmy ponad 100 km.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu za wspólną trasę i wspaniałą atmosferę, zaprzyjaźnionym grupom Rowerowo Aktywny Jarosław i Przemyska Grupa Rowerowa, że byli z nami po raz kolejny. Panu Franciszkowi Gołębiowi, prezesowi PGKiM w Jarosławiu za udostępnienie samochodu technicznego. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym po raz kolejny nam się udało.

Leszek Luty, Jarosławska Grupa Rowerowa"

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

18 września 2020

Wspomnienia losów zesłanych na Syberię

Co roku, 17 września, w rocznicę tejże napaści, obchodzony jest Dzień Sybiraka, który od 2013 roku ma status święta państwowego. Tego dnia wspominane są losy zesłanych na Syberię, przypominana jest w różnych formach historia tułaczego losu, tragedia, która spotkała i odcisnęła niezwykłe piętno na całym życiu wszystkich zesłańców. Dla Sybiraków i Kresowian to szczególnie wymowny czas.

zobacz materiał »
12 września 2020

Marsz "Skończyć Plandemię" w Jarosławiu

To już nie tylko Niemcy, Wielka Brytania i inne państwa wyszły tłumnie na ulice.
Po protestach w Warszawie i innych dużych miastach za przykładem poszedł też Jarosław w którym 12. września ok. Godziny 13 rozpoczą się marsz pod banerami " Marsz ludzi wolnych!", " Nie damy się szczepić!" " Stop Plandemi!"

zobacz materiał »
8 września 2020

Niezwykły projekt dla uczczenia wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas przygotował niezwykły projekt, którym chce uczcić wielkiego Rodaka i Kapłana Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 13 września w Jarosławiu i 14 września w Rzeszowie odbędą się pokazy premierowe przedstawienia Prorok. Historia o Prymasie niezłomnym, które do końca roku zostanie wystawione również w Horyńcu Zdroju (2.10), Przemyślu (3.10 i 7.11) , Przeworsku (4.10) , Lubaczowie (6.11) , Stalowej Woli (8.11) i Strzyżowie (9.11).

zobacz materiał »
8 lipca 2020

II tura wyborów – Niektórzy wejdą bez kolejki!

Już 12 Lipca odbędzie się druga tura wyborów. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że wybory są w pełni bezpieczne, a żeby dodatkowo zminimalizować ryzyko zakażeń i ułatwić spełnienie obywatelskiego obowiązku, zaproponowane zostały propozycje, by niektórzy mogli wejść do sztabów poza kolejką.

zobacz materiał »
26 czerwca 2020

Zasady BEZPIECZEŃSTWA epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich

Wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego podczas wyborów prezydenckich.

zobacz materiał »