14 października 2020

Skrzydła Pamięci

W związku z przypadającą w bieżącym roku 80. rocznicą Bitwy o Anglię podjęta została inicjatywa uhonorowania grupy 68 lotników (kobiet i mężczyzn) związanych z Ziemią Jarosławską, którzy podczas II wojny światowej walczyli w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie.

Formą ich upamiętnienia będzie mural, który powstał na ścianie Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących przy ulicy Świętego Ducha 1 w Jarosławiu. Za projekt i wykonanie muralu odpowiada absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Michał Węgrzyn. Autor wielkopowierzchniowych kompozycji artystycznych zrealizowanych m.in. w ramach słynnej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa, we Wrocławiu czy Warszawie.
Przedsięwzięcie sfinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego. 

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 19 października 2020 r. o godzinie 10.00 przy ul. Świętego Ducha 1. Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch, Stowarzyszenie "Dziedzictwo Kresów" i Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki przygotowali wydarzenia towarzyszące, których celem jest oddanie hołdu lokalnym bohaterom. 

Na cykl wydarzeń pt. ,,Skrzydła Pamięci", złożą się: sesja popularnonaukowa, wystawa prezentująca sylwetki bohaterskich lotników oraz okolicznościowy koncert, w którym wystąpią Beata Rybotycka i Dagmara Moskwa.

Program uroczystości:

godz. 10.00 - odsłonięcie muralu, ul. Św. Ducha 1

godz. 11.00 - w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki zwiedzanie wystawy "Lotnicy Ziemi Jarosławskiej w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie" (Galeria Projektor Sztuki, hol Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki)

godz. 11.30 - sesja naukowa:

- Maria Panenka – o idei uhonorowania w Jarosławiu lotników (Grupa Historia i Zagadki Jarosławia i okolic)

- Tomasz Kuba Kozłowski „Początku polskiego lotnictwa” (Dom Spotkań z Historią w Warszawie)

- Robert Gretzyngier „Polskie Siły Powietrzne na Zachodzie” (Prezes Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego)

- panel dyskusyjny ,,Dlaczego chcemy pamiętać?" - moderator Magdalena Jagiełło-Szostak

godz. 18.00 - koncert w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki - Beata Rybotycka z zespołem - koncert okolicznościowy "Skrzydła pamięci"

- koncert poprzedzi występ Dagmary Moskwy .

Na uroczystości w JOKiS wstęp jedynie na podstawie zaproszeń - ze względu na ograniczenia związane z zagrożeniem epidemicznym


Partnerzy projektu – Samorząd Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”, Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.

Honorowy patronat sprawują:
Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Starosta Jarosławski.

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

9 października 2020

Noc Księgarń 2020 To zdecydowanie największe wydarzenie literackie tej jesieni!

Opisywane przez nas wydarzenie jest  to ogólnopolski festiwal literacki organizowany od jesieni 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut.

zobacz materiał »
5 października 2020

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” przysięgali w Dębicy

W niedzielę, 4 października na stadionie miejskim przy ulicy Saperów słowa roty wypowiedziało 66 żołnierzy ochotników 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Wśród nich było 28 studentów i uczniów szkół ponad podstawowych oraz 18 kobiet. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, wojska, duchowieństwa oraz Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

zobacz materiał »
23 września 2020

Śladami Wrześniowych Orłów

"81 lat temu niebo nad naszym regionem, choć równie pogodne, nie było tak spokojne. Trwała tu mordercza walka polskich lotników z przeważającymi siłami niemieckiego Luftwaffe. Ginęli walcząc. Miejsca w których polegli odwiedziliśmy już po raz czwarty podczas Rowerowego Rajdu Śladami Wrześniowych Orłów, pod patronatem honorowym starosty jarosławskiego Stanisława Kłopota, by uczcić ich pamięć w rocznicę tragicznych wydarzeń(..)"

zobacz materiał »
18 września 2020

Wspomnienia losów zesłanych na Syberię

Co roku, 17 września, w rocznicę tejże napaści, obchodzony jest Dzień Sybiraka, który od 2013 roku ma status święta państwowego. Tego dnia wspominane są losy zesłanych na Syberię, przypominana jest w różnych formach historia tułaczego losu, tragedia, która spotkała i odcisnęła niezwykłe piętno na całym życiu wszystkich zesłańców. Dla Sybiraków i Kresowian to szczególnie wymowny czas.

zobacz materiał »
12 września 2020

Marsz "Skończyć Plandemię" w Jarosławiu

To już nie tylko Niemcy, Wielka Brytania i inne państwa wyszły tłumnie na ulice.
Po protestach w Warszawie i innych dużych miastach za przykładem poszedł też Jarosław w którym 12. września ok. Godziny 13 rozpoczą się marsz pod banerami " Marsz ludzi wolnych!", " Nie damy się szczepić!" " Stop Plandemi!"

zobacz materiał »