20 marca 2014

Otwarcie Nowych Pracowni w ZSSChiO

 ZSSChiO od wielu lat jest placówką kojarzoną w środowisku, jako wiodąca jednostka w kształceniu młodzieży głównie w branży spożywczej. Jednak w ostatnich latach chcąc sprostać wymogom potrzeb i zainteresowań uczniów oraz standardom nieustannie zmieniającego się rynku, szkoła poszerzyła ofertę edukacyjną o inne kierunki kształcenia. Młodzi ludzie zdobywają wiedzę i umiejętności z branży hotelarskiej, kelnerskiej oraz fryzjerskiej. Podjęte działania dają absolwentom perspektywę pracy nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach europejskich. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu w proces rozwoju placówki całego Grona Pedagogicznego oraz Pracowników administracji i obsługi szkoły, a także przychylności organu prowadzącego (Starostwo Powiatowe w Jarosławiu) podejmowane są różnorodne działania podnoszące jakość kształcenia w Jarosławskim "Spożywczaku". Baza dydaktyczna w postaci nowoczesnych pracowni, ciekawa oferta edukacyjna oraz nauczyciele otwarci na zmiany to z pewnością atuty naszej szkoły. 
 

          Oddanie do użytku nowych pracowni w ZSSChiO, w dużej mierze związane jest z realizacją przez tę szkołę projektu unijnego „Podkarpacie stawia na zawodowców” którego beneficjentem jest Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, a bezpośrednim odbiorcą zawodowe szkoły ponadgimnazjalne Powiatu Jarosławskiego. Każda z tych szkół samodzielnie opracowywała sposób realizacji projektu. W ZSSChiO oprócz szerokiej oferty dodatkowych zajęć fakultatywnych z przedmiotów zawodowych i stworzenia struktury doradztwa zawodowego postawiono przede wszystkim na wyposażenie pracowni zawodowych w najnowocześniejszy sprzęt, aby zapewnić jak najwyższe standardy kształcenia. 
 

          W uroczystości otwarcia nowych pracowni szkolnych uczestniczyli: Jacek Stańda – radny Powiatu Jarosławskiego, wieloletni dyrektor i nauczyciel naszej szkoły, przedstawiciele organu prowadzącego: Pani Agnieszka Mroczka – Skarbnik Powiatu Jarosławskiego, Pan Adam Pióro – Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego wraz z pracownicami tego wydziału, Pan Tadeusz Słowik – właściciel Restauracji Klasyczna który od wielu lat współpracuje z naszą szkołą oraz emerytowani nauczyciele branży gastronomicznej ZSSChiO. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli absolwenci „Spożywczaka”, którzy swoje życie zawodowe oparli na uzyskanych w szkole umiejętnościach. Na uroczystość otwarcia nowych pracowni przybyli: Janusz Łęgowiak – Główny Technolog Zakładów Mięsnych Sokołów S.A. w Jarosławiu, Grzegorz Stempak – Szef Kuchni w „Dworze Zygmuntówka” w Szówsku oraz Marcin Polański – Główny Kucharz w „Dworze Hetman” w Jarosławiu. Goście-absolwenci naszej szkoły podzielili się z uczestnikami refleksami na temat doświadczeń zawodowych oraz wspomnieniami związanymi ze szkołą. 
 

          Następnie głos zabrały Panie Wicedyrektor ZSSChiO: Dorota Wierzbińska-Dubaj i Lidia Sobczyńska. Podczas prezentacji Panie przedstawiły historię szkoły związaną z kierunkami branży spożywczej, podkreślając szczególnie rozwój branży gastronomicznej i fryzjerskiej. W swoim wystąpieniu omówiły też osiągnięcia uczniów na przestrzeni lat na różnorodnych olimpiadach i konkursach, a także działania szkoły na rzecz i rozwój środowiska lokalnego.
 

          Końcowym akcentem uroczystego spotkania były wystąpienia Absolwentów Jarosławskiego "Spożywczaka" skierowane przede wszystkim do licznie zgromadzonej młodzieży. Mistrzowie: technolog żywności oraz szefowie kuchni podkreślali znaczenie szkoły w ich karierze zawodowej, zachęcali uczniów do rozwijania zainteresowań i pasji bo takie działania dają w przyszłości zawodową i życiową satysfakcję. Podczas uroczystości rozstrzygnięty został szkolny konkurs zorganizowany w związku z przypadającym w dniu 20 marca Światowym Dniem Kelnera, Pan dyrektor ogłosił zwycięzców wręczając uczniom dyplomy i nagrody. 
 

          Następnie wszyscy uczestnicy spotkania udali się do nowo otwieranych pracowni: fryzjerskiej i gastronomiczno-kelnerskiej, gdzie po uroczystym przecięciu wstęg mogli zapoznać się z wyposażeniem i funkcjonowaniem pomieszczeń. Wystawa konkursowych stołów, degustacja potraw oraz profesjonalna obsługa kelnerska to elementy uroczystości, które przygotowali młodzi adepci sztuki kelnerskiej i gastronomicznej, między innymi zwycięzcy tegorocznego i ubiegłorocznego Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych w Krakowie. 
 

          Otwarcie nowych pracowni zawodowych to jeden z ostatnich etapów przystosowywania szkoły do najwyższych jakościowo standardów kształcenia. To na pewno powód do radości ale również okazja do refleksji i podziękowań. Współczesna szkoła to jak prezentowała Pani Dorota Wierzbińska-Dubaj wiele elementów: budynek, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy administracji i obsługi, Organ Prowadzący, Rodzice, Absolwenci, Przyjaciele szkoły oraz Sponsorzy. Współpraca i wspólne działania wszystkich nie jest czymś wyjątkowym dla naszej placówki. Wzajemne zaufanie i rozumienie potrzeb sprawiają, że nasza szkoła spełnia standardy nowoczesnej placówki kształcenia ogólnego i zawodowego.

Dyrektor ZSSChiO mgr inż. Władysław PŁOSZAJ  

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

26 marca 2014

UCZNIOWIE GIMNAZJUM W MUNINIE SĄ EKO - AKTYWNI

Mając na uwadze dobro klimatu uczniowie Gimnazjum w Muninie przystąpili do ogólnopolskiego konkursu pod hasłem: "Zmieniaj nawyki - nie klimat".

zobacz materiał »
24 marca 2014

ZSBiO w Jarosławiu

Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu to najstarsza szkoła budowlana w Polsce, która łączy tradycję z nowoczesnością.

zobacz materiał »
21 marca 2014

Dzien Otwartych Szkół - ZSBiO i CKP

Dzien Otwartych Szkół - ZSBiO i CKP

zobacz materiał »
21 marca 2014

Bronisław Komorowski spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

Bronisław Komorowski spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu.

zobacz materiał »
21 marca 2014

ZSDG w Jarosławiu

Materiał udostępniony przez ZSDG w Jarosławiu

zobacz materiał »