1 kwietnia 2014

III Międzynarodowe Dni Muzyki Fortepianowej

Wieczór słowno-muzyczny „Listy i Muzyka Chopina”, wykład „Kobiety w życiu Chopina”, koncert galowy w wykonaniuOrkiestry Kameralnej im. S. Kruszelnickiej ze Lwowa,recital fortepianowy Piotra Kościka, opera W. A. Mozarta pt. „Bastien i bastienne”, w wykonaniu Jacka Ścibora, Jadwigi Kot, Pawła Bazana i Anety Czach, recital fortepianowy Pawła Barana oraz występ kwartetu smyczkowego – to cykl wydarzeń składających się na tegoroczne - III Międzynarodowe Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, które odbyły się w Jarosławiu w dniach 22 lutego-2 marca, przeobrażając miasto w podkarpacką stolicę muzyki klasycznej.

Pierwsza odsłona jarosławskich Dni Muzyki Fortepianowej miała miejsce w 2012 roku. Wówczas z inicjatywy burmistrza Andrzeja Wyczawskiego narodziła się idea jarosławskiego święta muzyki poważnej, nawiązującego do tradycji muzycznych miasta, m.in. poprzez wspomnienie pianistki Marii Turzańskiej.

Tegoroczna, III edycja festiwalu była wyjątkową – dzięki rosnącej popularności oraz potrzebie wzbogacania programu o nowe formy muzyczne, wydarzenie nabrało charakteru międzynarodowego, a organizatorzy – Burmistrz Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu oraz Szkoła Muzyczna, sprostali po raz kolejny potrzebie organizowania wydarzeń z zakresu kultury wyższej w naszym mieście.

Sama idea festiwalu nie polega wyłącznie na odtwarzaniu przeszłości, ale raczej na twórczym wykorzystywaniu jej do wyznaczania sobie odważnych celów i dążeń. Organizacja III Międzynarodowych Dni Muzyki Fortepianowej pokazuje, że w oparciu o historię danego miejsca czy osoby, można stworzyć coś wartościowego, absorbującego, a także - co najważniejsze, odpowiadającego na potrzeby współczesnych odbiorców, o czym najlepiej świadczą wypełnione po brzegi sale koncertowe.

Więcej informacji na stronie Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu www.ckip.jaroslaw.pl

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

20 lutego 2014

V Radymno Jazz Festival - skrót z wywiadami oraz cały koncert

W czwartkowy wieczór, w Dworze Kresowym odbyła się kolejna - piąta już - edycja Radymno Jazz Festival. Po raz piąty publiczność uczestnicząca w koncercie miała możliwość posłuchać muzyki w znakomitym wykonaniu. Gwiazda wieczoru była bowiem grupa Poluzjanci z pełnym charyzmy wokalistą Kubą Badachem.

zobacz materiał »
11 listopada 2013

Festiwal Piosenki Ojczystej

Festiwal Piosenki Ojczystej

zobacz materiał »
8 września 2013

Międzynarodowy festiwal kultury kresowej

Międzynarodowy festiwal kultury kresowej

zobacz materiał »
6 września 2013

Festiwal Kultury Kresowej-inauguracja

Festiwal Kultury Kresowej-inauguracja

zobacz materiał »
25 sierpnia 2013

Muzyka Dawna - Msza Kończąca Festiwal

Muzyka Dawna - Msza Kończąca Festiwal

zobacz materiał »