31 marca 2014

Finał Banachiady

 W dniu 31 marca 2014 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbyło się uroczyste podsumowanie II Ogólnopolskiego Maratonu Matematycznego „Banachiada”.

       Zaszczytny tytuł „Banachmistrza” i atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci 2 notebooków Hp zdobył zespół zPrywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, w reprezentacyjnym składzie: Anna Matrejek i Julia Lasek. Szkoła, z której pochodzi zwycięski zespół otrzymała statuetkę „Gęsi”, wzorowane na tradycji Kawiarni Szkockiej.

Kolejne zespoły uplasowały się następująco:

  • 2. miejsce - Beata Barszczak i Sylwia Piwoda z Publicznego Gimnazjum im. Ks. Bronisława Markiewicza w Pruchniku (nagroda: Tablety GOCLEWER ORION 7oL + etui i klawiatura);
  • 3. miejsce - Tomasz Fitał i Dominik Maciąg z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II 
    w Kolbuszowej (Tablety Goclever 7oL);
  • 4. miejsce - Adrian Krzemiński i Rafał Ćwiek z Miejskiego Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Leżajsku (Czytniki e-book Prestigio MultiReader);
  • 5. miejsce - Natalia Serwin i Dominik Baran z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Drohojowie (Klawiatury i myszy bezprzewodowe Firmy Microsoft);
  • 6. miejsce - Mateusz Korona i Grzegorz Uriasz z Gimnazjum Nr 1 w Miejskim Zespole Szkół Nr 5 w Krośnie (Klawiatury i myszy bezprzewodowe Firmy Logitech);
  • 7. miejsce - Weronika Makowska i Damian Sobolewski z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu (Pendrive’y 4GB).

     Laureaci otrzymali nagrody, których głównym sponsorem było Starostwo Powiatowe oraz Nadleśnictwo Jarosław. Tegoroczną uroczystość swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz oświatowych i miejskich. Wśród zaproszonych gości, którzy dokonali wręczenia nagród znaleźli się: Adam Pióro (Naczelnik Wydziału Oświaty), reprezentujący Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, które objęło Patronat honorowy nad konkursem, Roman Januszczak - Nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław oraz dr Bronisław Pabich - członek Zarządu Głównego SNM, który wygłosił wykład na temat „Reguła Pappusa – Guldina”.

„Banachiada” to inicjatywa pozwalająca nie tylko wspomnieć najwybitniejszego polskiego matematyka Stefana Banacha, ale również mająca na celu popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów.

W poprzedniej edycji do Konkursu przystąpiło 28 szkół z naszego regionu, a pozytywne opinie zarówno uczestnikow, jak i opiekunów rozsławiły Maraton i przyczynily się do ogromnego zaangażowania w roku bieżącym.

W tym roku do współzawodnictwa zgłosiło się aż 36 zespołów gimnazjalnych z całego Podkarpacia, by 14 marca br., w rywalizacji trwającej 5 godzin zmagać się z zadaniami matematycznymi przygotowanymi przez Komisję Konkursową. Do opracowania dostali ich 113. Ten zespołowy charakter rozwiązywania problemów, odwołuje się do tradycji Kawiarni Szkockiej, w której odbywały się spotkania matematyków lwowskich, wśród których Stefana Banach oraz jego uczniowie stanowili prężnie pracujący kawiarniany zespół.

Warunkiem przystąpienia do konkursu było m.in: opracowanie przez nauczyciela ciekawego, oryginalnego, problemowego zadania wraz z rozwiązaniem, które podczas konkursu zostało wpisane do „Księgi problematów Banachowskich” .

Charakterystyczną cechą Kawiarni Szkockiej były marmurowe - łatwo ścieralne stoliki, na których lwowscy matematycy zapisywali swoje obliczenia. By oddać ówczesny klimat, organizatorzy przygotowali dla uczestników stoliki pokryte papierem, które stanowiły miejsce dla ich zapisków.

Ważnym celem, który przyświecał szkole jako organizatorom Konkursu było integrowanie środowisk edukacyjnych naszego regionu, co w rezultacie stanowi dobrą bazę do współpracy i wymiany doświadczeń.

Konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością, co zaoowocowało kolejną jego edycją. Uczestników zachęcają z pewnością nagrody, m.in. notebooki, tablety, eBooki, klawiatury i myszy bezprzewodowe, pendrive’y. Atrakcyjność nagród, współzawodnictwo i chęć sprawdzenia własnych możliwości czy wiedzy sprawiają, że konkurs przyciąga bardzo dużą liczbę uczestników.

Całe przedsięwzięcie nie miałoby racji bytu, gdyby nie zaangażowanie dyrektora szkoły - Adama Tomaszewskiego, innych nauczycieli, pracowników i uczniów, ale także sponsorów, dzięki którym uczniowie mogą się cieszyć z cennych nagród.

Więcej o „Banachiadzie” na stronie www.zstiojar.edu.pl.

Autor tekstu:

Agata Bojarska

Komentarze:

Poprzednie wiadomości:

1 kwietnia 2014

Sprawdzian Szóstoklasisty

Gościliśmy w Zespole Szkół w Cieszacinie Wielkim aby podpatrzeć atmosferę towarzyszącą uczniom klasy szóstej podczas ich pierwszego ważnego egzaminu. Przez godzinę zmagali się z zadaniami z języka polskiego i matematyki.

zobacz materiał »
26 marca 2014

Konkurs wiedzy o twórczości Brzechwy i Tuwima

Konkurs wiedzy o twórczości Brzechwy i Tuwima

zobacz materiał »
28 marca 2014

"Dzieci Dzieciom Wielkanocny Dar Serca"

Już po raz jedenasty nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Jarosławiu organizują akcję charytatywną 

zobacz materiał »
24 marca 2014

Szkolenie fryzjerskie w ZSSChiO

Szkolenie fryzjerskie w ZSSChiO

zobacz materiał »
24 marca 2014

"Trójwymiarowy Świat Matematyki"

Konkurs pt: "Trójwymiarowy Świat Matematyki"- "pojazdy wczoraj i dziś"

zobacz materiał »